spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya'da güncel yıllık enflasyon oranları açıklandı

Rusya’da güncel yıllık enflasyon oranları açıklandı

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan “Mevcut fiyat durumu üzerine” raporuna göre, 15 Kasım- 21 Kasım 2022 tarihleri arasında ülkedeki yıllık enflasyon yüzde 12,40’tan yüzde 12,30’a geriledi.

15 Kasım- 21 Kasım arasında haftalık enflasyon oranının bir önceki haftaya göre yükselerek yüzde 0,14 olarak gerçekleştiği belirtilen raporda, meyve ve sebze fiyatlarında mevsimsel fiyat artışlarının sürdüğü vurgulanırken, bu durumun haftalık enflasyon oranlarına artış olarak yansıdığının altı çizildi.

Gıda segmentinde meyve ve sebze dışındaki gıda ürünlerinde fiyatların düşmeye devam ettiği, gıda dışı ürünlerin fiyatlarında ise raporlama haftasında yüzde 0,07’lik artış kaydedildiğini bildiren bakanlık, yılbaşı tatillerine yaklaşılan Rusya’da konaklama ve iç hat uçuşları için sunulan uçak biletlerindeki fiyat artışının sürdüğünü de ekledi.

Bir hafta önce Rusya’da haftalık enflasyon yüzde 0,06 seviyesinde gözlemlenmiş, iki hafta önce ise yüzde 0,01 olarak belirlenmişti.

Kasım ayının başından bu yana ülkedeki tüketici fiyatları yüzde 0,18, yılın başından bu yana ise yüzde 10,86 artış gösterdi.

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın 2025 yılına kadar sosyo-ekonomik kalkınma taslak raporuna göre, Rusya’da bu yılın sonunda enflasyon oranlarının yüzde 12- 12,4 seviyesinde olması bekleniyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, enflasyon tahminlerine değinirken, oranların yıl sonunda yüzde 12 civarında olabileceğini ve 2023’ün ilk ve ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 4-6 bandına düşebileceğini aktarmıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img