spot_img
18.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMaliye Bakanlığı, ithalat ve ihracat ödemelerinde nakit kullanımını yasallaştırabilir

Maliye Bakanlığı, ithalat ve ihracat ödemelerinde nakit kullanımını yasallaştırabilir

Rusya Maliye Bakanlığı, ithalat ve ihracat ödemelerinde daha önce kısıtlanan nakit para kullanımını yasallaştıracak önlemler üzerinde çalışıyor.

Kommersant gazetesi, bakanlığın Rus ihracatçılarla birlikte yabancı ortaklı ithalatçılar arasında ödeme ve uzlaşma kurallarına ilişkin değişikliklere hazırlandığını yazarken, hükümete taslak belgenin onay için sunulduğunu vurguladı.

Belge, yerli ihracat ve ithalat şirketlerinin dış ticaret sözleşmelerine uygun olarak miktar sınırlaması olmaksızın yabancı şirketlerden ruble ve döviz almasına olanak tanırken, mal tedariki, hizmet sunumu, bilgi aktarımı ve münhasır haklar da dahil olmak üzere entelektüel faaliyetler karşılığında alınan ücretlerin nakit olarak elde edilmesi ve sonraki ödemeler için kasada tutulmasına imkan verecek.

Rusya’da faaliyet gösteren ihracatçı, bu önlem sayesinde aldığı nakit para birimini Rusya dışındaki bankalarda açılan hesaplara veya ülke içerisindeki yetkili bir bankadaki hesabına aktarmadan nakit olarak kullanma hakkına sahip olabilecek.

 Döviz cinsinden ihracat gelirini kasasında tutabilecek olan Rus şirketler, yabancı bankalardaki hesaplara yatırılması gereken dış ticaret anlaşmaları kapsamında daha önce gayri nakdi olarak gerçekleştirdiği ödemelerini yurtdışındaki ortaklarına nakit olarak yapabilecek.

Gazeteye konuşan uzmanlar, Maliye Bakanlığının Rus ihracatçılarının yabancı ortaklarından aldığı döviz cinsinden ödemeleri daha sonra ithalat faaliyetlerinde karşı taraflarla yapılan anlaşmalarda kullanılabileceğine vurgu yaparken, mevcut durumda Rus ithalatçıların Rus bankasındaki hesabından yabancı bir tedarikçiye mal ve hizmet ödemesi gerçekleştirmesi gerektiğini hatırlatıyor.

Bu nedenle bakanlık tarafından önerilen önlemin yaptırımlar sonrası sorun olan para transferlerini kolaylaştıracak oldukça gerekli bir adım olduğuna inanan uzmanlar, artık hem ithalat ödemelerinde hem de ihracat ödemelerinde sorunların azalacağının altını çiziyor.

Piyasa uzmanları, önerilen önlemlerin yalnızca nakit döviz için geçerli olduğuna dikkat çekerken, bu nedenle nakit ödemeli ticarete geçiş adımının oyunun kurallarının değişmekte olduğunu ve iş dünyasının yeni koşullara uyum sağlamaya çalıştığını gösterdiğini belirtti.

Kommersant, Rusya’ya dost olmayan ülkelerle ticarette mevcut yaptırımlar nedeniyle ödemelerin dolar ve Euro cinsinden yapıldığını, diğer yöntemin ise ödemenin üçüncü bir ülkenin ulusal para birimlerinden birinde gerçekleştirilip dost olmayan ülkenin bankalarına aktarıldığını ekledi.

spot_img
spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img