spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemKolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü liderler zirvesinde Paşinyan krizi

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü liderler zirvesinde Paşinyan krizi

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Erivan’da düzenlenen Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün (KGAÖ) zirvesine yönelik bildiriyi Putin’in tüm telkinlerine rağmen imzalamadı.

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da KGAÖ’nün Kolektif Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan Paşinyan, Azerbaycan’ın, Mayıs 2021’den bu yana Ermenistan topraklarından 140 kilometrekareyi işgal ettiğini iddia ederken, “KGAÖ’den bu konuda ne bekliyoruz? Bu gerçeğin, açıkça formüle edilmiş bir siyasi değerlendirme olarak ifade edilmesi. Ermenistan ile Azerbaycan arasında sınır yoktur diyerek böyle bir değerlendirmeden kaçınmak, KGAÖ’nün sorumluluk bölgesinin olmadığını, sorumluluk bölgesi yoksa örgütün de olmadığını öne sürmektir.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan ordusunun, Mayıs 2021’den önceki konumuna dönmesi gerektiğini savunan Paşinyan, “Ermenistan, KGAÖ Kolektif Güvenlik Konseyi’nin bu geri çekilmeyi sağlayacak gerekli siyasi ve diplomatik çalışmaları Azerbaycan ile hızlandırmasını teklif ediyor.” diye konuştu.

KGAÖ’nün sonuç bildirisinde Ermenistan’ın hassasiyetlerini tam olarak göz önünde bulundurmadığına işaret eden Paşinyan, “Bu nedenle, KGAÖ Kolektif Güvenlik Konseyi Bildirisi ve Ermenistan’a yardım konulu ortak eyleme yönelik belgenin yeterince sonuçlandırılmış olduğuna inanmıyorum ve bu belgeleri imzalamaya hazır değilim.” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Paşinyan’ın KGAÖ bildirisini imzalamayı reddetmesine ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, Ermenistan’ın KGAÖ’nün bir üyesi olarak kalmaya devam edeceğini söyledi.

Durumun “karmaşık” olduğunu anlatan Peskov, “Her konuda uzlaşma sağlanamadı ve bu olay da bir kez daha bu formatın önemini ortaya koymuştur.” dedi.

KGAÖ liderleri Ermenistan’a Azerbaycan ile diplomasi çağrısı yaptı

Paşinyan’ın ev sahipliğinde başkent Erivan’daki liderler zirvesine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ve Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman katıldı.

Liderler, zirvede yaptıkları konuşmalarda Ermenistan’ın Azerbaycan ile yaşadığı sorunları diplomatik yollarla çözmesi gerektiğini vurguladı.

Tokayev, Ermenistan-Azerbaycan ihtilafının siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesini umduklarına işaret ederken, Lukaşenko, ihtilafın barışçıl bir şekilde çözülmesi için ilk adımı Ermenistan’ın atması gerektiğini söylemişti.

Putin, KGAÖ zirvesinin sonuç bildirgesini imzalamayan Paşinyan ile görüştü

Putin, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) zirvesinde sonuç bildirgesini imzalamayan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile bir araya geldi.

Paşinyan, görüşmenin basına açık kısmında yaptığı konuşmada, KGAÖ zirvesindeki bazı konular üzerinde uzlaşamadıklarını belirterek, “Kararların birçoğu, yani 17’den 15’i alındı.” dedi.

Bölgede güvenlik alanındaki duruma değinen Paşinyan, “Birçok sorun var. KGAÖ toplantısı esnasında bunlardan bahsetmiştim. Bunlar, desteğinizle ve himayeniz altında Azerbaycan Cumhurbaşkanı (İlham Aliyev) ile imzaladığımız üçlü anlaşmanın uygulanması ile ilgili sorunlar. Bunlar çok önemli konular. Bölgede uzun vadeli barışı sağlayacak konuları istişare etmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Ermenistan ve Rusya arasındaki ilişkilere de değinen Paşinyan, bu ilişkilerin hızla geliştiğini belirterek, “Bu yıl Ermenistan’ın Rusya’ya ihracatı yüzde 80 arttı. Elbette, bu, lojistik alanında yaşanan bazı değişikliklerden kaynaklanıyor ama bu, genel olarak ekonomik işbirliği için yeni fırsatlar yaratıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Tüm konular üzerinde nadiren anlaşılabiliyor

Rusya Devlet Başkanı Putin de KGAÖ zirvesindeki sonuçlara ilişkin, “Elbette, tüm konular üzerinde nadiren anlaşılabiliyor ancak genel olarak, çalışma yoğun ve yararlı idi.” şeklinde konuştu.

İki ülke arasındaki ilişkilerin müttefik seviyesinde olduğuna dikkati çeken Putin, “Geçen yıl ikili ticaret hacmi yüzde 12, bu yılın 9 ayında ise yüzde 67 arttı. Bu, günümüzdeki koşullardan kaynaklanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

PUTİN’DEN KARABAĞ MESELESİNDE ERMENİSTAN’A SİTEM

Ekim ayı sonunda Valday Uluslararası Tartışma Kulübü’nde konuşan Putin, Rusya’nın yıllardır Ermenistan’a Karabağ meselesini oradaki halkın ayrıldığı beş bölgeyi Bakü’ye devrederek çözmesini teklif ettiğini, ancak Erivan’ın kendi yolundan gitmeyi seçtiğini vurgulayarak “Ermenistan, Azerbaycan’ın yedi bölgesini fiilen kontrol ediyordu. Biz de ilişkilerin normalleşmesi için ‘beş bölgeyi Azerbaycan’a verin, iki bölge size kalsın’ dedik. Bu iki bölge büyük bölgeler. Beş bölgeye de Ermenistan’ın aslında hiç ihtiyacı yok. Yaşayan yok, boş duruyor. Bu bölgeleri bırakmamanın hiçbir anlamı da yok. Önerimiz, Karabağ meselesinin normalleşmesi için iyi bir adım olacaktı. Ancak Ermeni yönetimi kendi yolundan gitti. Zaten bugünkü durum da bu tercih nedeniyle gelişti” ifadelerini kullanmıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img