spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMishustin: Rusya, işsizlikle mücadelede büyük başarı kaydetti

Mishustin: Rusya, işsizlikle mücadelede büyük başarı kaydetti

Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, ekonomi konulu bakanlar kurulu toplantısında, birçok yabancı şirketin ayrılmasına rağmen Rusya’da işsizlik oranlarının düşük seviyede tutulduğunu söyledi.

Devletin işsizlikle mücadelede başarılı bir politika izlediğini kaydeden Mishustin, bu başarının istihdamı desteklemek için önleyici tedbirler de dahil olmak üzere Devlet Başkanı’nın talimatıyla alınan istihdam tedbirleri sayesinde başarıldığını ifade etti.

Başbakan, “İşsizlik oranları son derece düşük seviyelerde sabitlendi. Eylül ayında yüzde 4’ün altına düştüğünü gözlemledik. Bu yaptırımlar göz önüne alındığında büyük bir başarıdır” diye konuştu.

Pandemi ve sonrasında ilan edilen Batı yaptırımları sonrası işsizlik oranlarında büyük artış beklenen Rusya’da, istihdam merkezlerine kayıtlı güncel işsiz sayısı açıklandı.

İşsiz sayısında son durum

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, resmi olarak istihdam merkezlerine kayıtlı işsiz sayısının bir önceki haftaya göre 6 bin 800 kişi azalarak 563 bin 400 kişiye gerilediğini belirtirken, öte yandan boşta kalan, atıl ve yarı zamanlı çalışanların sayısında bir miktar artış yaşandığını itiraf etti.

Golikova, açıklamasında, “Kayıtlı işsiz sayısındaki haftalık azalma eğilimi devam ediyor. İş ve işçi bulma kurumlarında kayıtlı işsiz sayısı 563 bin 400 kişi olarak belirlendi. Son bir haftada 4 bin vatandaş istihdam merkezlerine kayıt olurken, 6 bin 800 kişi ise yeni iş buldu” ifadelerini kullandı.

Hükümetin işgücü piyasasındaki durumu yakından izlemeye ve gerekli önleyici tedbirleri almaya devam ettiğini vurgulayan Golikova, aynı zamanda faaliyetlerini durduran veya askıya alan işletmelerde boşta kalan çalışan sayısının hafta genelinde 76 bin 300 kişiden 76 bin 600 kişiye çıktığının kaydedildiğini belirtti.

Kısmi zamanlı veya haftalık çalışan vatandaş sayısı da 82 bin 600 kişiden 84 bin 100 kişiye yükseldi.

Başbakan Yardımcısı, geçtiğimiz hafta içinde akdedilen iş sözleşmesi sayısının hala feshedilen sözleşme sayısını aştığına vurgu yaparken, istihdam merkezlerinin ek çalışanlara ihtiyaç duyan imalat şirketleri ile vaka bazında çalıştığının altını çizdi.

Rusya Federal İstatistik Servisi, Eylül 2022 dönemi işsizlik oranlarının bir önceki ay kaydedilen yüzde 3,8’e kıyasla yüzde 3,9’a yükseldi.

Eylül ayında kaydedilen yüzde 3,9’luk işsizlik seviyesinin geçtiğimiz aya kıyasla artış gösterdiğine dikkat çekilen açıklamada, “Eylül 2022’de 15 yaş ve üstü nüfusun işsizlik oranı mevsimsel faktör hariç tutulduğunda yüzde 3,9 olarak gerçekleşmiş, istatistiklere göre eylül ayında ülkedeki toplam işsiz sayısı 2 milyon 900 bin kişiyi bulmuştur” ifadeleri kullanıldı.

Rosstat, Eylül 2022’de 15 yaş ve üstü işgücünün 74 milyon 900 bin olarak tespit edildiği belirtirken, raporunda “Bunun 72 milyonu çalışan olarak sınıflandırılmakta, 2,9 milyonu ise Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) standartları kapsamında resmi olarak işsiz statüsünde yer almaktadır” ifadelerine yer verdi.

ILO kriterlerine göre resmi işsiz statüsü, halihazırda bir işi veya gelir elde edebileceği bir mesleği olmayan, iş arayan ve işe başlamaya hazır olan vatandaşları kapsıyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img