spot_img
-3.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemSlutsky, Avrupa Parlamentosu'nun Rusya ile ilgili kararını değerlendirdi

Slutsky, Avrupa Parlamentosu’nun Rusya ile ilgili kararını değerlendirdi

Daha önce Rusya-Ukrayna müzakerelerinde Rus tarafını temsil eden Devlet Duması Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutsky, Avrupa Parlamentosu’nun Rusya’yı “terörü destekleyen ülke” olarak tanıyan kararını değerlendirdi.

Gazetecilere konuşan Liberal Demokrat Parti (LDPR) lideri Slutsky, Rusya’yı ‘terörü destekleyen ülke’ olarak niteleyen Avrupa Parlamentosu (AP) kararının, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky rejiminin savaş suçlarının rehabilitasyonu için bir sis perdesi olduğunu ifade etti.

Slutsky, silahsız Rus savaş esirlerinin infazına ilişkin videoların son zamanlarda tüm Batı medyasını kasıp kavurduğunu hatırlatırken, “Yasal bir gücü olmayan bu kararın asıl amacı Rusya’nın şeytanlaştırılmasıyla Nazi sempatizanı Kiev rejiminin suçlarını örtbas edebilmektir” diye konuştu.

Parlamenter, gerçekte Ukrayna’daki terörist ve faşist cuntanın doğrudan siyasi sponsorunun Avrupa Parlamentosu olduğunu vurgularken, Rusya’nın ise tam tersine dünyanın çeşitli yerlerinde uluslararası terörizmle mücadele ettiğini sözlerine ekledi.

Avrupa Parlamentosu (AP), “insanlık dışı ve zalimce eylemler” düzenlediği suçlamasıyla Rusya’yı “terörü destekleyen ülke” olarak tanıyan karar tasarısını kabul etti.

Fransa’nın Strazburg kentinde düzenlenen Avrupa Parlamentosu Genel Kurulunda yapılan oylamada, tasarı 58’e karşı 494 milletvekilinin oyuyla geçti.

Bağlayıcılığı bulunmayan sembolik tasarıda, Rusya’nın Ukrayna’da sivil halka kasıtlı olarak saldırılar düzenlediği, sivil altyapıyı tahrip ettiği, uluslararası insani hukuku tanımadığı, gıdayı silah olarak kullandığı belirtildi.

Rusya’nın “savaş suçu” işlediği, eylemlerinin Ukrayna halkına karşı “terör niteliği taşıdığı” ifadesine yer verilen tasarıda, bu sebeplerle Avrupa Parlamentosunun, Rusya’yı “terörü destekleyen ülke” olarak tanıdığı kaydedildi.

Tasarıda, AB’nin terör listesiyle ilgili yasal çerçevenin yenilenmesi, böylece Rusya’nın bu listeye alınmasının sağlanması talep edildi. Bu sırada Wagner Grubu ile Rusya’nın finanse ettiği silahlı grupların terör listesine alınması istendi.

AP milletvekilleri tasarıda, Rusya’yı Ukrayna’da binlerce sivilin, yüzlerce çocuğun ölümünden sorumlu tutarak Rusya’nın, şu ana kadar 40 binden fazla “savaş suçunun” belgelendiğini kaydetti.

Tasarıda, Rusya’nın uluslararası izolasyonunun yoğunlaştırılması, AB’de propaganda yapan Rusya ile bağlantılı kuruluşların kapatılması veya yasaklanması çağrısı yapıldı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img