spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiVEB.RF: 2022'de Rusya ekonomisindeki daralma yüzde 3 olabilir

VEB.RF: 2022’de Rusya ekonomisindeki daralma yüzde 3 olabilir

Rusya’da ekonomik kalkınma projelerinin finanse edilmesi için kurulan devlet yatırım bankası VEB.RF’in baş ekonomisti Andrey Klepach, bu yıl sonunda Rusya’nın Gayri Safi Yurtiçi Hasılasındaki (GSYH) düşüşüm yüzde 3,1 olabileceğini söyledi.

Ekaterinburg’a düzenlediği çalışma gezisi sırasında TASS haber ajansına konuşan Klepach, VEB.RF’in tahmininin Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tahminlerinden daha olumsuz olduğuna dikkat çekerken, “Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tahminleri, düşüşün yüzde 2,9 olacağını öngörüyor. Ancak bizim tahminlerimize göre yüzde 3,1’lik bir daralma olacak” ifadelerini kullandı.

Ekonomideki daralmanın mart ayında daha fazla olacağını da hatırlatan uzman, bu yıl Rusya’nın GSYH’sindeki düşüşü engelleyen en önemli iki faktörün tarım ve inşaat sektörleri olduğunun da altını çizdi.

Klepach, kimya sektöründe de var olan sorunlara rağmen büyüme gözlemlendiğini kaydederken, makine mühendisliği ise ilerleme sağlanmasına rağmen durumun daha karmaşık olduğunu vurguladı.

Yakın zamanda Tayland’da düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi’nde konuşan ekonomiden sorumlu Rusya Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov, bu yıl GSYH’deki düşüşün bu yılın sonunda yüzde 2,8-3,3 bandında gerçekleşeceğine inandıklarını vurgularken, gelecek yıl ise ekonomideki daralmanın yüzde 1 seviyesinde olacağının altını çizmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img