spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusların bankalardaki tasarrufları erimeye devam ediyor

Rusların bankalardaki tasarrufları erimeye devam ediyor

Rusya Merkez Bankası’nın verilerine göre, bankacılık sektörünün ekim ayı toplam bireysel mevduatı yüzde 0,3 azalırken, kurumsal mevduat hacimlerinde de yüzde 1,1 düşüş meydana geldiği kaydedildi.

Aylık para ve banka istatistiklerini yayınlayan Merkez Bankası, eylül sonu itibariyle başlayan bireysel banka müşterilerinin tasarruflarındaki düşüşün ekim ayının tamamında sürdüğünü vurguladığı raporunda, “Tüzel kişilerin fonları esas olarak petrol ve gaz şirketlerinin temettü ve vergi ödemeleri nedeniyle 500 milyar ruble, başka bir deyişle yüzde 1,1 oranında azalmıştır” ifadelerine yer verdi.

Vatandaşların hesaplarından para çıkışı, askeri seferberlik nedeniyle yaşanan telaşla eylül ayında 458 milyar ruble olarak kaydedilirken, ekim ayında ise 98 milyar rubleye geriledi.

Merkez Bankası’nın verilerine göre, ekimde hane halkının döviz cinsi mevduatları rubleye dönüş eğilimi ve yurtdışına para transferleri nedeniyle 3,7 milyar dolar azaldı.

Rusların ruble cinsinden vadeli mevduatları ise bankaların mevduat faizlerini bir miktar artırmasına rağmen düşüşünü sürdürdü.

Rusya’daki bankaların Merkez Bankası’nın faiz oranını yüzde 7,5 seviyesinde tutmasına rağmen müşterilerini mevduatlara yönlendirmeye çalıştığı gözlemlenirken, kasım ayında ülkedeki en büyük bankaların mevduat ürünlerinde yüzde 0,5 ila 2,25 baz puan faiz artışına gittiği kaydedildi.

İzvestia gazetesi, kredi kuruluşlarının sezonluk mevduat teklifleri kapsamında yılbaşından önce yeniden faiz artırabileceği ihtimalinin dışlanmadığını vurguladığı haberinde, bankaların faiz artırma nedenini eylül sonunda ilan edilen kısmi seferberlik sonrası nüfusun banka hesaplarından toplu para çekme faaliyetleriyle ilişkilendiriyor.

Merkez Bankası verilerine göre en büyük 10 bankadaki mevduatlarda maksimum faiz oranı seviyesi üst üste dördüncü kez artarak kasım ayının ilk haftalarında yüzde 6,9’a ulaşırken, Otkritie Bank Başkan Yardımcısı Maria Saenko, kısa süre önce bankanın neredeyse tüm mevduat ürünlerinde faizleri yükselterek bir yıl vadeli mevduatlarda yüzde 8’e çıkardığını kaydetti.

Merkez Bankası, mevduat faizlerindeki artışın muhtemelen bankaların mudileri bankaya çekme arzusuyla bağlantılı olduğuna inanırken, eylül-ekim aylarında bankalardan mevduat çıkışının ılımlı olduğunu ve benzer bir sürecin pandeminin başında ve ardından bu yılın ilkbaharında gözlemlendiğini ekledi.

Uzmanlar, eylül sonunda banka müşterilerinin genellikle önlem olarak paralarını bankalardan çekmeye çalıştığını, ancak zamanla harcanmayan paranın tasarruf amacıyla bankalara geri döndüğünü belirtirken, likidite sorunu yaşamaya başlayan ülkedeki bankaların bu süreci hızlandırmak için mevduat faizlerini artırma yolunu seçtiğini sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img