spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelMoskova'daki yeni konut satışları 2016 seviyelerine geriledi

Moskova’daki yeni konut satışları 2016 seviyelerine geriledi

Rusya’nın en büyük gayrimenkul hizmetlerinden CIAN platformunun verilerine göre, ekim ayı sonunda başkent Moskova’da konut işlemlerinde yeni konut satışlarının payı yüzde 28’e gerileyerek 2016 yılı seviyesine ulaştı.

Şirket uzmanları, 2022 yılında başkentteki toplam konut işlemleri hacminde yeni konut satışlarının payının yüzde 38’e ulaştığını ancak ekim ayında yüzde 28 ile 6 yıl önceki rakamlara geri dönüldüğünü belirtirken, aynı zamanda yeni konut piyasasında arz hacimlerinin 1,5 kat daha yüksek olduğunun da altını çizdi.

CIAN, 2022’de, daha uygun fiyatlı ipotekler sayesinde ilk kez ikinci el konut piyasasına keskin bir eğilim olduğunu vurguladığı açıklamasında, ekim ayında, ilan edilen kısmi seferberliğin ardından Moskova’da yeni yapılan veya yapımı süren daire taleplerinin yüzde 39 düştüğünü aktardı.

 birincil piyasasındaki hisse senedi sözleşmesi sayısı devlet desteğine rağmen yüzde 39 oranında düştü. Buna karşılık, Moskova’nın ikincil piyasasında, devlet desteği olmasa bile, tapu devirlerinin sayısı yüzde 11 oranında arttı” denildi.

İkinci el konut piyasasında satış ve tapu devir işlem hacimlerinde ekim ayında yüzde 11’lik artış yaşandığına dikkat çeken uzmanlar, yakın zamanda Maliye Bakanlığı’nın bu yılın sonunda yeni konutlar için tercihli konut kredisi desteklerinin sona ereceği açıklamalarının konut taleplerinde yeni daireler lehine kısa vadeli bir kaymaya yol açabileceğine vurgu yaparken, CIAN Analitik Departmanı başkanı Aleksey Popov, “2023’te yeni konut satın almayı planlayan, ancak artan ipotek maliyetleri nedeniyle işlemi öne çekmeye karar verenler piyasaya girecek. Ancak genel olarak yeni inşa edilen konutların fiyatlarındaki artış nedeniyle ikinci el konut piyasasına karşı avantajı sona erecek” diye konuştu.

CIAN verilerine göre, ekim ayında Moskova’daki yeni konutlarda metrekare fiyatları yüzde 1,7 düşerken, düşüş Moskova Bölgesinde ise yüzde 1,3’e ulaştı.

Şirket analistleri hem başkentte hem de bölgesinde yaşanan düşüşün gözlem tarihindeki en yüksek düşüş olduğunu vurgularken, ekim ayı sonuçlarına göre Moskova’daki yeni konutlarda ortalama metrekare fiyatı 320 bin 100 rubleye geriledi.

Merkezdeki yeni dairelerde ortalama fiyat metrekare başına 352 bin 100 ruble olarak gözlemlenirken, Yeni Moskova olarak adlandırılan şehrin dışındaki kısımlarda ortalama daire fiyatları metrekare başına 230 bin 600 ruble, Moskova Bölgesi’nde ise 163 bin 500 ruble olarak kaydedildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img