spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMaliye Bakanlığı, devlet borcunu artırmayı planlıyor

Maliye Bakanlığı, devlet borcunu artırmayı planlıyor

Rusya Maliye Bakanlığı, 2025 yılına kadar iç borçlanmayı 25 trilyon rubleye, dış borçlanmayı ise 4,9 trilyon rubleye çıkarmaya hazırlanıyor.

Bakanlığın, devlet borcunu artırarak Batı yaptırımları nedeniyle devletin karşı karşıya kaldığı bütçe açığının kapatılmasına yardımcı olacağı belirtilirken, kararla ilgili konuşan KSP Capital analisti Mikhail Bespalov, Rusya’ya dost olmayan ülkelerin yatırımcılarının menkul kıymetler piyasalarında işlem yasağı nedeniyle büyük finans ve sanayi grupları ile devlet bankalarının devlet borçlarının ana alacaklılar olacaklarını söyledi.

Dış piyasadaki Rus tahvillerinin Orta Doğu ülkelerinin sahip olduğu fonlar tarafından satın alındığına dikkat çeken uzman, “Yerli menkul kıymetler Çin ve Hindistan’da da talep görürken, buna ek olarak Rus devlet tahvilleri Latin Amerika ve Güney Amerika’dan yatırımcılara sunulabiliyor. Aynı zamanda Avrupalı yatırımcılar da dolaylı olarak kendilerine bağlı yapılar aracılığıyla yatırım yapabiliyor” diye konuştu.

Uzmanlar, Maliye Bakanlığı’nın bireysel mevduat sahiplerinin elindeki mevduatlar dikkate alındığında iç piyasalarda bireysel yatırımcılardan 3 trilyon rubleden fazla borç alabileceğine inanırken, Moskova Borsası’ndaki özel yatırımcıların sayısının artışı ve banka mevduatlarının düşük getirisi nedeniyle mevduatlardan tahvillere sermaye çıkışının muhtemel olduğu da belirtildi.

Rusya Merkez Bankası tarafından hazırlanan “Mali Piyasa Riskleri” başlıklı raporda, büyük Rus bankalarının ekim ayı borç piyasasında federal kredi tahvillerinin (OFZ) alım satımında ana satıcılar olduğu açıklanırken, bankaların bu dönemde 71,3 milyar ruble değerinde menkul kıymet sattığı bildirildi.

Raporda, “Ekim ayında, federal kredi tahvillerinin ikincil ticaretinde, ana satıcılar 71,3 milyar ruble değerinde menkul kıymet satan büyük Rus bankaları olmuştur” ifadelerine yer verilirken, ana alımların 51,3 milyar rubleyle güven yönetimi amacıyla bankalar ve 29,4 milyar rubleyle kendi fonları pahasına kredi dışı finans kuruluşları tarafından yapıldığı eklendi.

Kredi tahvillerinde ortalama günlük işlem hacmi bir önceki ay 19,4 milyar rubleye yükseldikten sonra ekim ayında 13,1 milyar rubleye gerilerken, aynı zamanda, ekim ayındaki toplam net alış ve net satış hacmi, federal kredi tahvilleri ticaretinin yeniden başlamasının ardından Mart 2022’den bu yana görülen en yüksek hacimlere ulaştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img