spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusların bar ve restoran harcamaları düşüşte

Rusların bar ve restoran harcamaları düşüşte

Tüketici harcamaları konusunda araştırmalarıyla bilinen analitik merkezi Check Index, kasım ayının ilk yarısında Rusların bar ve restoranlarda yaptığı harcamaların yıllık bazda yüzde 26 azaldığını bildirdi.

Bar ve restoran harcamalarında ortalama fatura tutarlarında büyük düşüş yaşanırken, öte yandan büfe, kantin ve kafelerde yapılan harcamaların yüzde 17 arttığını bulan uzmanlar, 1-13 Kasım tarihleri ​​arasında restoran ve barlarda ortalama fatura tutarının 994 ruble, aynı dönem için kafe, büfe ve kantinlerdeki ortalama faturaların yüzde 17 artışla 458 rubleye çıktığını kaydetti.

Bu dönemde Rusların fast food harcamalarında da yıllık bazda yüzde 4 düşüş yaşandığına dikkat çekilirken, fast food restoranlarında ortalama fatura tutarı 415 rubleye geriledi.

Bar ve restoranlarda harcama açısından önde gelen bölgeler arasında ortalama faturanın bin 918 rubleyi bulduğu başkent Moskova lider olurken, Moskova Bölgesi bin 818 ruble ile ikinci, St. Petersburg ise bin 366 ruble ile üçüncü sırada yer aldı.

Kafe ve kantinlerde en yüksek harcama ise bin 258 rubleyle Kamçatka Bölgesi’nde kaydedilirken, ikinci sırada bin 243 rubleyle Kostroma, üçüncü sırada bin 133 rubleyle Vladimir yer aldı.

Uzmanlara göre Rusların aralık ayı ortalama bar ve restoran harcamaları kasım ayı ile aynı seviyede kalacağı tahmin edilirken, ortalama faturalardaki düşüşün Rusların isteğe bağlı harcamalarını ve eğlence harcamalarını azaltmasından kaynaklandığı da vurgulanıyor.

Eylül ayının sonunda Moskova’daki restoranların kısmi seferberlik nedeniyle müşteri sayısında büyük düşüş yaşadığı kaydedilirken, bazı restoranlarda ülkeyi terk eden yerli ve yabancı vatandaşlar nedeniyle seferberlik ilanından önceki haftaya göre müşteri trafiğinde düşüşün yüzde 50’lere ulaştığı bildirilmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img