spot_img
-4.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 19 Kasım 2022

Rusya’da dün neler oldu? 19 Kasım 2022

Dün, 19 Kasım 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Medvedev, Zelenskiy’nin nedn müzakere masasına oturamayacağını açıkladı

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev, Telegram hesabından yaptığı açıklamada, Batı’nın Rusya ile ilişkilerde nihai birson istemediğini ve bu nedenle Kiev’i Moskova ile müzakere etmeye zorladığını söylerken, “Ancak Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Ukrayna’nın çöküşü gerçeğini tanımak istemediği için müzakere masasına oturamaz. Ukrayna’nın toprak kaybetmesi ve ülkenin çöküşünü tanıması, ülkede Silahlı Kuvvetlere yakın milliyetçilerin onu yok etmesi anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Polonyalılar da dahil olmak üzere hiç kimsenin Ukrayna’nın Polonya’daki füze olayının sorumluluğunu Rusya’ya devretmeye yönelik “beceriksiz girişimlerini” kabul etmediğini kaydeden Medvedev, bu durumun herkesin Kiev rejiminden çok yorulduğu gerçeğinin önemli bir belirtisi olduğunu vurguladı.

Rusya: Polonya’nın AGİT toplantısına Lavrov’un katılımını engellemesi kışkırtıcı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Polonya’nın, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’na Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un katılımının engellemesini “kışkırtıcı” olarak nitelendirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Polonya’nın AGİT dönem başkanlığını yürüttüğü hatırlatılarak, 1-2 Aralık’ta Lodz şehrinde yapılacak toplantıya Lavrov’un katılımının reddedildiği belirtildi.

Söz konusu kararın, 57 ülkenin egemen ve bağımsız devletler olarak tam eşitlikle katıldığı bir teşkilatın başkanlığının statüsü ile bağdaşmayacağı ifade edilen açıklamada, Lavrov’a yönelik kararın “kışkırtıcı” olduğu ve “eşi benzerinin görülmediği” vurgulandı.

İngiltere, Ukrayna’ya hava savunma desteği sağlayacak

İngiltere, Ukrayna’ya 50 milyon sterlin değerinde hava savunma paketi desteği taahhüdünde bulundu.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan yapılan açıklamada, Kiev’e ilk ziyaretini gerçekleştiren Başbakan Rishi Sunak’ın, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’le görüştüğü ve ülkesinin Ukraynalıların yanında olmaya devam edeceği sözünü verdiği belirtildi.

Sunak’ın, İngiltere’nin, Ukraynalı sivilleri ve kritik ulusal altyapıyı yoğun Rus saldırı yağmurundan korumaya yardımcı olmak için yeni hava savunma paketi sağlayacağını doğruladığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“50 milyon sterlinlik savunma yardımı paketi, 125 uçaksavar silahını ve İran’ın (Rusya’ya) tedarik ettiği ölümcül insansız hava araçlarına karşı koymak için düzinelerce radar ve insansız hava aracına karşı elektronik harp yeteneği dahil teknoloji desteğini içeriyor.”

Asya-Pasifik liderleri, Rusya-Ukrayna savaşının sonlandırılması çağrısı yaptı

Asya-Pasifik liderleri, Tayland’da düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi’nde Rusya’nın Ukrayna’ya karşı açtığı savaşın sona ermesi için çağrıda bulundu.

APEC liderleri tarafından yayımlanan bildiride, Rusya-Ukrayna savaşının olumsuz etkilerine işaret edildi.

Bildiride, savaş ve güvenlikle ilgili meselelerin “küresel ekonomi için ciddi sonuçları” olabileceği vurgulanarak, birçok ülkenin Ukrayna’daki savaşı kınadığı aktarıldı.

Öte yandan bazı ülkelerin Rusya’ya karşı ortak bildiriye katılmadığı da kaydedildi.

Zakharova: AB’nin Rusya ile ilişkilerini yeniden gözden geçirmesi konusunda hiçbir yanılsamaya sahip değiliz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Moskova’nın Rusya ile ilişkiler konusunda Avrupa Birliği (AB) içindeki tartışmalardan haberdar olduğunu belirtirken, ancak AB’nin Rusya ile uzun vadeli ilişkilere yönelik yaklaşımını yeniden gözden geçireceğine dair herhangi bir yanılsamaya sahip olmadığını söyledi.

“Ülkemizle uzun vadeli etkileşimi yeniden düşünmeye yönelik bir başka girişim olan Rusya ile ilişkiler konusunda AB içindeki tartışmaların farkındayız” diyen Zakharova, görünüşe göre sonuçları hakkında konuşmak için çok erken olduğunu ve tartışma devam ettiğini vurgularken, Rusya’nın ne olursa olsun AB’nin Rusya’ya karşı tutumunda olumlu bir değişiklik konusunda yanılsamaya sahip olmadığını söyledi.

Rusya basınından kısa kısa

Leningrad Bölgesi’nde Gazprom’a ait bir gaz boru hattında patlama meydana geldi. Acil Durumlar Bakanlığı’nın verilerine göre kazaya basınç kaybı neden olurken, ilk bilgilere göre olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

Sakhalin Adası’nda bir apartmanda meydana gelen patlama sonucunda 9 kişi hayatını kaybetti. Kaza kurbanı ailelerin her birine 1 milyon ruble verileceği belirtilirken, binanın çöktüğü alandaki enkaz kaldırma çalışmaları tamamlandı.

İnsan Hakları Konseyi (İHK), Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından işlenen suçların soruşturulması için uluslararası bir komisyon kurulması çağrısında bulundu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img