spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya beyaz eşya pazarında liderler değişiyor

Rusya beyaz eşya pazarında liderler değişiyor

Rusya beyaz eşya pazarında geleneksel liderler olan Bosch, LG, Samsung ve Electrolux’un son altı aydır ülkeye ithalat ve içerde üretimi askıya almasıyla pazardaki boşluğu Çin ve Türk markaları daha fazla doldururken, aynı zamanda yerli markalara olan taleplerde büyük artış yaşanıyor.

Fiyatları artmasına rağmen yine de kalite açısından yabancı markalardan daha düşük olan yerli markaların beyaz eşya ve ev aletlerine ilgide artış kaydeden uzmanlar, gelecekte pazardaki marka çeşitliliğinin artabileceğini kabul ederken, öte yandan Rusların dünya liderlerinin pazara geri dönmesi durumunda yine yabancı markaları seçeceğinden emin.

Kommersant gazetesine yaptığı açıklamada, 24 Şubat’ta patlak veren Ukrayna gerilimi sonrası özellikle beyaz eşya satışlarında ciddi değişimler yaşandığını belirten dev çevrimiçi beyaz eşya mağazası Holodilnik.ru ticaret direktörü Akleksey Pogudalov, Bosch, LG, Samsung, Electrolux gibi liderlerin çıkışıyla birlikte Türk markası Beko, Çinli Haier ve Belarus beyaz eşya üreticisi Atlanta’nın pazar payını yükselttiğini söyledi.

Uzman, Eylül 2021’de LG markasının buzdolabı satışlarında yüzde 16,1’lik paya sahip olarak lider olduğunu, Eylül 2022’de ise payının yüzde 10,1’e gerilediğini belirtirken, “Aynı zamanda Çinli Haier yüzde 23,5’lik payla beyaz eşya pazarında liderliğe oturdu. Beko ve Belaruslu Atlanta’nın konumları iyileşti. Haier, buzdolabı satışlarında üçüncülükten ilk sıraya yükselirken, Türk Beko da ilk beşe girdi” diye konuştu.

Beyaz eşya toptancısı Marvel Distribution tarafından yapılan açıklamada, Çinli üretici Haier’in daha önce Alman Liebherr markasıyla gelişmiş bir işbirliğine sahip olduğuna dikkat çekerken, Rus tüketicinin de bunu bilerek Haier’i tercih ettiği ifade edildi.

Dev perakende zincirlerinden olan Citilink ağında adet bazında Belarus menşeli Atlant, Biryusa ve Nordfrost buzdolapları ile değer bazında Atlant, LG ve Nordfrost markalarının en çok satın alınan buzdolabı markaları olduğu bildirilirken, çevrimiçi perakendeci Holodilnik.ru’ya göre çamaşır makineleri segmentinde Çinli Haier, payını yıl içinde yüzde 9,8’den yüzde 25’e çıkararak eylül ayında lider oldu.

Çamaşır makinelerinde ikinci sırayı yine Haier Group’a ait Candy alırken, üçüncü sırada ise Türk markası Beko yer aldı.

2021’de Rusya’da en çok tercih edilen çamaşır makineleri LG ve Samsung markaları olurken, şimdi ise Haier, Candy ve Beko’nun liderlik için mücadele verdiği gözlemleniyor.

Holodilnik.ru verilerine göre ocak ve fırın segmentinde, Bosch’un yerini Haier alırken, pazar payını dört kattan fazla artırarak yüzde 15,1 pazar payıyla liderliğe oturdu.

İkinci sırada ise yüzde 13,8 ile Çinli Hisense’in sahip olduğu Sloven markası Gorenje bulunuyor.

Marvel Distribution’a göre, küçük ev aletlerinde Çinli Xiaomi, Deerma, Dreame, Roborock ve diğerleri operasyon öncesi liderlikte yarıştığı bilinirken, bu nedenle Batılı satıcıların ayrılmasının segment üzerinde güçlü bir etkisi olmadığına dikkat çekiliyor.

Tefal ve Rus markası Polaris ile birlikte Bork ve Redmond markalarının rekabet ettiği ifade edilirken, Çin teknolojisi ile rekabet ediyor. Citylink verilerine göre küçük ev aletleri pazarında liderler StarWind, Hyundai ve Kitfort olarak görünse de halen depolarda kalan Philips ürünleri de pazardaki payını korumaya çalışıyor.

Uzmanlar, Rusya’da bu yılın ilk dokuz ayında küçük ev aletleri pazarında satışların yıllık bazda yüzde 5 artarak 156,7 milyar rubleye ulaştığını da bildirdi.

Çinli ve Türk firmaların sadece pazarı değil, üretim tesislerini de ele geçirdiğini vurgulayan uzmanlar, Rusya’da faaliyetlerini askıya alan markalardan Bosch’un ülkedeki fabrikasını satmaya çalıştığını, Lipetsk bölgesindeki American Whirlpool’un (Indesit, Whirlpool, Hotpoint) fabrikalarının ise Türk beyaz eşya markası Arçelik tarafından satın alındığını hatırlatıyor.

Yaz aylarında Koç Holding’e bağlı dev Türk beyaz eşya üreticisi Arçelik’in daha önce Rusya’daki faaliyetlerini sonlandıran ABD’li beyaz eşya markası Whirlpool ve Indesit International’ın ülkedeki işini satın alacağı açıklanmıştı.

İnterfax haber ajansı, iki beyaz eşya markasının Rusya operasyonlarının satın alımı kapsamında gerçekleşecek işlem tutarının 220 milyon Euro’yu geçmemesinin beklendiğini vurgularken, Arçelik tarafından yapılan açıklamada, anlaşmadaki nihai parametrelerin bir dizi faktöre bağlı olacağının belirtildiği, ödemelerin on yıla uzatılmasının planlandığının söylendiği paylaşıldı.

İşlem sonucunda Türk markası Arçelik’in Rusya’nın Lipetsk Bölgesi’nde bulunan ve yılda 2,8 milyon buzdolabı ve çamaşır makinesi üretimine izin veren Whirlpool üretim tesislerini satın alacağı belirtilirken, satın alınan şirketlerin Rusya’nın yanı sıra Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan, Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Belarus ve Moğolistan’da da faaliyet gösterdiği eklendi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img