spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemÇifte vatandaşlığa sahip Rusların askere alınmasının önü açıldı

Çifte vatandaşlığa sahip Rusların askere alınmasının önü açıldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yabancı ülke pasaportu veya yurtdışında oturma izni olan Rusya Federasyonu vatandaşlarının Silahlı Kuvvetlerde zorunlu askerlik yapmalarının önünü açan kararnameyi imzaladı.

Kremlin’den yapılan yazılı açıklamada, Rusya’da askerlik hizmeti prosedürüne ilişkin yönetmeliği değiştiren kararnamede, daha önce yalnızca Rusya vatandaşı olan kişilerin zorunlu askerlik hizmeti yaptığı, yabancı vatandaşların ise yalnızca sözleşmeli asker olarak görev yapabildiği hatırlatılırken, “Belgenin yeni versiyonuna göre zorunlu askerlik hizmeti, yabancı ülkelerin vatandaşlığına veya oturma iznine sahip diğer Rus vatandaşlarını da kapsayacaktır” ifadelerine yer verildi.

Putin, daha önce mayıs ayının sonunda Putin, sözleşmeli askerlik hizmeti için daha önce belirlenen yaş sınırını kaldıran federal yasayı imzalamıştı.

Kremlin resmi internet sayfasında yayımlanan ve yürürlüğe giren belgede, Rusya Silahlı Kuvvetleri’ne sözleşmeli askerlik için yapılan başvurularda yaş sınırının önce 18-40 yaş arası, yabancılar için sözleşmeli askerlik yaşının 18-30 yaş arası olduğu belirtilirken, imzalanan kararname sonrası daha önce belirlenen yaş sınırının kaldırıldığı açıklandı.

Yeni kanunun hem çalışma çağındaki Rus vatandaşları hem de ilk askerlik sözleşmesini yapma hakkının verildiği yabancılar için yaş sınırını ortadan kaldırdığı vurgulanan belgenin açıklayıcı notunda, “ Özellikle yüksek hassasiyetli silahların kullanımı, silahların ve askeri teçhizatın işletilmesi son derece deneyimli profesyonel uzmanlar gerektirmektedir. İstatistikler, gereken deneyimlerin 40-45 yaşlarında sahip olunduğunu göstermektedir” ifadelerine yer verildi.

Yasanın özellikle Rus Silahlı Kuvvetleri için gerekli tıbbi destek, mühendislik, bakım, operasyon ve iletişim gibi talep edilen alanlarda sözleşme kapsamında askerlik hizmetine uzmanları çekmeye yardımcı olacağı açıklanırken, yasanın hazırlanmasında yer alan Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Nikolay Pankov, Federasyon Konseyi toplantısında yaptığı açıklamasında Ruslar ve yabancıların 50 yaşına gelene kadar sözleşmeli  askerliğe başvurabileceğini söylemişti.

Rusya’da daha önce sözleşmeli askerlik yaş aralığı Rus vatandaşları için 18-40 yaş, yabancılar için de 18-30 yaş olarak belirlenmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img