spot_img
13.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemSavunma Bakanlığı, kısmi seferberliğe kimlerin dahil olmayacağını açıkladı

Savunma Bakanlığı, kısmi seferberliğe kimlerin dahil olmayacağını açıkladı

21 Eylül itibariyle 300 bin kişiyi kapsayan askeri kısmi seferberlik ilanı yayınlayan Rusya Savunma Bakanlığı, seferberliğe tabi olmayan vatandaş kategorisini netleştirdi.

Bakanlıktan yayınlanan yazılı açıklamada, Rusya’nın finansal sisteminin yanı sıra belirli yüksek teknoloji endüstrilerinin çalışmasını sağlamak için, kısmi seferberliğin bir parçası olarak ilgili uzmanlık ve eğitim alanlarında yüksek öğrenim görmüş vatandaşların seferberliğe dahil edilmeyeceği vurgulandı.

IT alanında faaliyet gösterenler seferberliğe katılmıyor

Açıklamada, “Yüksek teknoloji endüstrilerinin ve Rusya Federasyonu’nun finansal sisteminin sorunsuz çalışmasını sağlamak için ilgili uzmanlık alanlarında yüksek öğrenim görmüş vatandaşlar kısmi seferberlikten muaf tutulacaktır. Bunlar arasında bilgi teknolojisi (IT) alanında faaliyet gösteren vatandaşlar da yer almaktadır. Buna ek olarak ilgili uzmanlık ve eğitim alanlarında yüksek öğrenim görmüş ve telekom operatörlerinde çalışan, iletişim tesislerinin işleyişini, veri işlemenin istikrarını, güvenliğini ve bütünlüğünü sağlayan vatandaşlar da seferberlikten muaf tutulacaktır” ifadelerine yer verildi.

Basın mensupları ve bankacılar da seferberlik dışı

Bakanlık, ayrıca Rusya’da basın, yayın, bilgi ve iletişim alanındaki omurga kuruluşlarda çalışan uzmanların yanı sıra, ulusal ödeme sistemi ve finansal piyasa altyapısının istikrarını sağlayan kuruluşlarda çalışan vatandaşların seferberlik kapsamına alınmayacağının altını çizdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, sadece yedekte bulunan vatandaşların tabi olduğu “kısmi seferberlik” kararı sonrası, askeri operasyona katılacakların ne kadar aylık maaş alacakları da belli oldu.

Yakutistan askeri komiseri Aleksandr Avdonin, kısmi seferberliğin bir parçası olarak Silahlı Kuvvetler saflarına alınan yedek askerlerin aylık en az 205 bin ruble (62 bin 500 Türk lirası) maaş alacağını belirtirken, bu maaşa ek olarak bölge valiliklerinin belirlediği ek ücretlerin de ödeneceğini söyledi.

Ek ödeneklerle birlikte aylık maaşın 250-300 bin rubleyi bulabileceğini söyleyen Avdonin, “Seferberlik için çağrılan tüm vatandaşlar, yasal olarak sözleşme kapsamında alınan askeri personele eşit oluyor. Bu nedenle aynı miktarda para yardımı alıyorlar. Pozisyon ve askeri rütbeye bağlı olarak en az maaş 205 bin ruble” diye konuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img