spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRublenin dikkat çeken yükselişi

Rublenin dikkat çeken yükselişi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmi seferberlik kararı sonrası yükselen Euro, ruble karşısında dolarla birlikte güç kaybetmeye devam ediyor.

Moskova Borsası (MOEX) döviz işlemlerinde Avrupa para birimi Euro, 21 Temmuz’dan bu yana ilk kez 57 rublenin altına düşerken, ABD doları da yerel saatle 12.50 itibariyle 14 kopeek düşüşle 58,40 rubleye geriledi.

Euro, 12.50 itibariyle 56,70 rubleden alıcı buluyor.

Moskova Borsa Endeksi referandum kararı sonrası düşüşünü bugün de sürdürürken, 13.10 itibariyle yüzde 3,19 düşüşle 2,120 puana ulaştı.

Dolar bazlı RTS endeksi ise yüzde 2,41 düşüşle 1.146 puana geriledi.

Brent petrolün varil fiyatı 90,32 dolar

Dün 92,78 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 90,46 dolar seviyesinde tamamlarken,  bugün saat 09.18 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,15 azalarak 90,32 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 83,33 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, merkez bankalarının hızlanan faiz artırımı kararlarının ardından ortaya çıkan ekonomik resesyon endişeleri ve değeri artan dolar etkili oldu.

Küresel çapta enflasyonist baskıların artacağı beklentileriyle merkez bankalarının agresif faiz artırımları devam ederken, Fed’in ardından dün İngiltere, Norveç, İsviçre, Tayvan, Güney Afrika, Endonezya ve Filipinler merkez bankaları da politika faizinde artırıma gitti.

ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değerini ölçen dolar endeksindeki artış da dolara endeksli petrolü, diğer para birimlerini kullanan alıcılar için daha pahalı hale getiriyor.

Ancak Rusya-Ukrayna savaşının yarattığı jeopolitik riskler, İran nükleer anlaşmasının çıkmaza girmesi ve ABD’nin stratejik petrol rezervlerindeki düşüş, piyasalardaki arz daralması endişelerini destekleyerek fiyatların düşüşünü kısıtlıyor.

ABD’nin stratejik petrol rezervlerinin son 40 yılın en düşük seviyesine gerilediği tahmin edilirken, yılbaşında 600 milyon varil seviyesinde olan rezervlerin 427 milyon varil seviyesine gerilediği kaydediliyor.

Uzmanlar, petrol fiyatlarının arz riskleri ve daralan piyasa koşulları nedeniyle 80 doların üzerinde destek bulmaya devam edeceğini ancak küresel resesyona daha hızlı bir şekilde geçiş olması durumunda fiyatların bu seviyenin de altına gerileyebileceğini tahmin ediyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img