spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiÇalışma Bakanlığı, asgari ücretlerin artırılmasını önerdi

Çalışma Bakanlığı, asgari ücretlerin artırılmasını önerdi

Rusya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı,  asgari ücretlerin artırılması için hazırladığı yasa tasarısını meclisin alt kanadı Devlet Duması’na sunmaya hazırlanıyor.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, asgari ücretlerin 2023 itibariyle 16 bin 242 rubleye çıkartılması ve aynı zamanda  asgari geçim düzeyi tutarının da artırılmasını içeren yasa tasarısının hükümet toplantısında desteklendiği belirtildi.

Çalışma Bakanlığı, 2023 yılı için asgari yaşam düzeyi tutarını 14 bin 375 rubleye çıkarmayı planlarken, asgari geçim düzeyindeki değişikliklerin 15 milyon kişiyi etkileyeceği vurgulandı.

Rusya’da kısaca MROT (Minimal’niy razmer oplati truda) olarak ifade edilen asgari ücret, hükümet tarafından 1 Ocak 2022’den itibaren enflasyon oranlarına göre yüzde 8,6 zam yapılarak güncellenmişti.

Rusya’da devlet tarafından nüfusa yapılan sosyal yardım tutarlarını hesaplamada temel alınan asgari geçim düzeyi, çocuklu ailelerle birlikte emekli ve hamileler olmak üzere 15 milyon vatandaşı kapsıyor.

Ağustos ayında Rusya Liberal Demokrat Partisi (LDPR) milletvekilleri Duma’ya asgari ücretin yaklaşık iki katına çıkarılmasını öngören bir yasa tasarısı sunmuştu.

Partinin yazılı açıklamasında “Asgari ücretin 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren aylık 30 bin ruble olarak belirlenmesi gerekiyor” ifadelerine yer verildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img