spot_img
10.7 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelSobyanin’den seferberliğe katılan Moskovalılara ek para desteği

Sobyanin’den seferberliğe katılan Moskovalılara ek para desteği

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, devlet başkanlığı kararnamesiyle kısmi seferberliğe başkentten katılacak vatandaşlara Silahlı Kuvvetlerin vereceği aylık maaşa ek olarak 50 bin ruble ekstra para yardım yapılacağını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığına bağlı Moskova Askerlik Şubelerinde kısmi seferberlik kapsamında askerlik hizmetine çağrılan vatandaşlara 50 bin ruble ek maaş verileceğini belirten Sobyanin, kişisel hesabından yaptığı açıklamasında, “Askerlik sözleşmesi imzalayan yabancı vatandaşlar da Ruslarla aynı avantajlardan yararlanacak” diye yazdı.

Kısmi seferberlik kapsamında Ukrayna’ya gidecek vatandaşlara aylık ek maaş desteğinin askeri operasyondaki görevleri sona erene kadar süreceğine vurgu yapan Belediye Başkanı, maaş yardımıyla birlikte verilecek ek sosyal destekleri de paylaştı.

Buna göre seferberliğe katılacaklar için ek aylık maaşın yanı sıra hafif şekilde yaralananlara tek seferliğine ek olarak 500 bin ruble, ciddi şekilde yaralananlara tek seferliğine 1 milyon ruble, görev sırasında yaşamını yitirenlerin ailelerine de Savunma Bakanlığı’nın ödemeleri ile birlikte ek olarak 3 milyon ruble para ödemesi gerçekleştirilecek.

Böylelikle seferberliğe katılan vatandaşlar 250 bin rubleye kadar aylık gelir elde edebilecek.

Seferberliğe katılacak yedek askerler Rus Silahlı Kuvvetlerinden ne kadar maaş alacak?

Yakutistan askeri komiseri Aleksandr Avdonin, kısmi seferberliğin bir parçası olarak Silahlı Kuvvetler saflarına alınan yedek askerlerin aylık en az 205 bin ruble (62 bin 500 Türk lirası) maaş alacağını belirtirken, bu maaşa ek olarak bölge valiliklerinin belirlediği ek ücretlerin de ödeneceğini söyledi.

Ek ödeneklerle birlikte aylık maaşın 300 bin rubleyi bulabileceğini söyleyen Avdonin, “Seferberlik için çağrılan tüm vatandaşlar, yasal olarak sözleşme kapsamında alınan askeri personele eşit oluyor. Bu nedenle aynı miktarda para yardımı alıyorlar. Pozisyon ve askeri rütbeye bağlı olarak en az maaş 205 bin ruble” diye konuştu.

Avdonin, kısmi seferberlik kapsamında her şeyden önce en fazla üç yıl önce orduda görev yapan ve askerlik vasıflarına sahip olan gençlerin çağrıldığını hatırlatırken, 300 bin kişilik rezervlerden askeri operasyon ve savaş tecrübesi olan, askeri teknik, teçhizat ve benzeri uzmanlığı bulunan vatandaşların öncelik taşıdığını da sözlerine ekledi.

Rusya’ya bağlı Kırım Cumhuriyeti lideri Sergey Aksyonov, kısmi seferberliği organize edecek olan tüm bölge yönetimlerinin aylık maaşlara ek olarak ilave para yardımı yapacağını söylerken, “Ancak işi en çok hangi bölge daha fazla ekstra ödeme yapabilir rekabetine dönüştürmemek lazım. Her bölgenin farklı fırsatları var ve miktar federal düzeyde olmalı” diye konuştu.

Kremlin’den yayımlanan ve 21 Eylül itibariyle başlayan kısmi seferberlik için Putin’in imzaladığı kararnameye göre, seferberlik yoluyla askerlik hizmetine çağrılan Rusya Federasyonu vatandaşları, Rus ordusunda sözleşme kapsamında görev yapan askeri personel statüsüne sahip olacak.

Seferberlik için çağrılanlara sözleşmeli askerlerin maaşları seviyesinde ödeme yapılacak.

Sözleşmeli askerlerin sözleşme süreleri, seferberlik süresi sonuna kadar devam edecek.

Askeri sözleşmeler aynı zamanda yabancı vatandaşlar ile de yapılabiliyor

28 Mayıs’ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sözleşmeli askerlik hizmeti için daha önce belirlenen yaş sınırını kaldıran federal yasayı imzalamıştı.

Kremlin resmi internet sayfasında yayımlanan ve yürürlüğe giren belgede, Rusya Silahlı Kuvvetleri’ne sözleşmeli askerlik için yapılan başvurularda yaş sınırının önce 18-40 yaş arası, yabancılar için sözleşmeli askerlik yaşının 18-30 yaş arası olduğu hatırlatılırken, imzalanan kararname sonrası daha önce belirlenen yaş sınırının tamamen kaldırıldığı açıklandı.

Yeni kanunun hem çalışma çağındaki Rus vatandaşları hem de ilk askerlik sözleşmesini yapma hakkının verildiği yabancılar için yaş sınırını ortadan kaldırdığı vurgulanan belgenin açıklayıcı notunda, “Özellikle yüksek hassasiyetli silahların kullanımı, silahların ve askeri teçhizatın işletilmesi son derece deneyimli profesyonel uzmanlar gerektirmektedir. İstatistikler, gereken deneyimlerin 40-45 yaşlarında sahip olunduğunu göstermektedir” ifadelerine yer verildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img