spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemKremlin, olası Putin-Macron görüşmesini değerlendirdi

Kremlin, olası Putin-Macron görüşmesini değerlendirdi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında şimdiye kadar üzerinde anlaşmaya varılmış bir telefon görüşmesi olmadığını belirterek, “Gerektiğinde görüşmeler hızla ayarlanabilir” diye konuştu.

Dün akşam Macron’un Putin ile telefonla görüşmek istediği, ancak Kremlin tarafından bu teklifin reddedildiği haberlerini yanıtlayan Peskov, “Dün telefon görüşmesi olmadı. Macron ile ilgili henüz üzerinde anlaşmaya varılmış bir iletişim planı yok ancak diğer yandan gerekirse çok hızlı bir şekilde organize edilebilir” ifadelerini kullandı.

Bir gün önce Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonunu eleştiren Macron, önümüzdeki günlerde Putin ile görüşmeyi planladığını söylemişti.

Borrell’in sözlerini dikkate almıyoruz

Gazetecilerle düzenlenen basın toplantısında konuşan Peskov, Ukrayna’daki askeri operasyona katılan ve destek veren Ruslar için savaş suçu işlemesi nedeniyle mahkeme kurulması fikrini destekleyen Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in sözlerini de yorumlarken, Borrell’in geçmişteki kabul edilemez açıklamaları nedeniyle artık sözlerinin Rusya’da kaale alınmadığını ifade etti.

Daha önce Borrell, savaş suçu işleyen Ruslar için mahkeme kurulması fikrini desteklerken, öte yandan savaş suçu işleyen Ukraynalılardan bahsetmemeyi tercih etmişti.

Peskov, konuşmasında, “Bay Borrell, ne yazık ki tamamen kabul edilemez açıklamaları sonrası Avrupa diplomasisinin başı olarak bizde uygun yetkiye sahip değil. Bu nedenle kendisinin tüm açıklamalarını buna göre değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

 Rusya topraklarına Ukrayna saldırıları

Peskov, Putin’in halka seslenişinde bahsettiği “Ukrayna’nın Rusya’nın bazı bölgelerine saldırı düzenlediği” sözlerine de değinirken, Ukrayna’ya sınırı olan Belgorod, Kursk gibi bölgelerde bir dizi stratejik alanlarda Kiev rejiminin bombalı saldırılar gerçekleştirdiğini, şu anda o bölgelerde soruşturmaların devam ettiğini sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img