spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemŞoygu: Batı askeri komutanlığı Kiev'de konuşlandı 

Şoygu: Batı askeri komutanlığı Kiev’de konuşlandı 

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Kiev’de Batı ülkelerine bağlı 150 askeri uzmanın içerisinde bulunduğu komuta merkezinin konuşlandırıldığını söyledi.

Rus resmi TV kanalı Rossiya 24’e konuşan Şoygu, “Kiev’de hem eski askeri personel hem de aktif askeri personelden oluşan 150 kişilik bir grup var. Batının komuta merkezi Kiev’de ve tüm operasyonları yönetiyor” diye konuştu.

Şoygu, Batılı askerlerden oluşan komuta merkezi ve eğitmenlerin yanında aynı zamanda Ukrayna’da binden fazla yabancı paralı askerin halen Rusya’ya karşı savaştığını söylerken, Ukrayna tarafında savaşan 2 binden fazla yabancı askerin etkisiz hale getirildiğini ifade etti.

Operasyondaki can kayıpları ne durumda?

Savunma Bakanı, askeri operasyonun başlangıcında Ukrayna birliklerinin ilk aşamada yaklaşık 200 bin kişiyi içerdiğini belirtirken, “Ukrayna ordusu, bu zamana kadar yaralılar da dahil olmak üzere 100 binden fazla askerini kaybetti. Bu Ukrayna ordusunun yarısı demek. Net olarak konuşursak 61 bin 207 kişi öldü, 49 bin 368 kişi yaralandı” dedi.

Rus ordusunun kayıplarına da değinen Şoygu, Ukrayna’da 5 bin 937 Rus askerinin öldüğünü belirterek, yaralıların yüzde 90’ından fazlasının tedavi sonrası göreve döndüğünü kaydetti.

Şoygu, yaralı sayısı hakkında bir açıklama yapmazken, Ukrayna’daki askeri operasyon, çatışmada ölenlerin sayısı dikkate alındığında Rusya’nın 14 bin 453 askeri kaybettiği Afgan savaşından bu yana son 10 yılın en fazla can kaybının yaşandığı çatışma olarak kayda geçti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img