spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiBaşkent restoranları, gelirlerini artırıyor

Başkent restoranları, gelirlerini artırıyor

Rusya Restoran ve Otelciler Birliği Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda ünlü Myaso ve Riba Restoran zincirinin sahibi Sergey Mironov, Moskova’daki restoranların gelirlerinin yıl içinde yaklaşık yüzde 20 oranında arttığını söyledi. 

Şubat sonunda başkentteki restoranların gelirlerinde hafif bir gerileme olduğunu açıklayan Mironov, ancak daha sonra toparlanan sektörün gelirlerini artırmayı başarabildiğini ifade etti.

“Yaz aylarında cirolarda 2022’de sadece geçen yılı ve bir önceki yılı değil, 2019 yazını da geride bıraktık” diyen Mironov, her bölgedeki restoranların farklı mali sonuçlara ulaştığını, Moskova’daki gelir artışının ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 20 olduğunu vurguladı.

Mironov, bu sonucun iç turizmdeki aktiviteler sayesinde elde edildiğini belirterek, açıklamalarında “Şu anda restoranlarda çok sayıda misafir kaydediyoruz. Ülkenin kuzeyinden ve doğusundan geliyorlar. Bu yaz iç turizme büyük ilgi gösterildi” diye ekledi.

Araştırmalar, benzer dinamiklerin bu yaz Rusya’nın Karadeniz kıyılarındaki tatil bölgeleri ve ülkenin St. Petersburg ve Moskova gibi kültür merkezlerinde de gözlemlendiğini ortaya çıkardı.

Sergey Mironov, aynı zamanda Rus restoranlarındaki fiyatların yılın başından bu yana arttığını da bildirirken, “Menü fiyatları tabii ki dolar yükseldiği anda arttı. Bazıları yüzde 20, bazıları yüzde 30 artış gösterdi. Burada ithal ürünlerin ve yeni tedarik kanallarının maliyeti de rol oynadı” ifadelerini kullandı.

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) verilerine göre, bu yılın mart ayında başkent Moskova’daki restoran, kafe ve barların cirosu, 2021 yılının aynı dönemine göre yüzde 0,5, bir önceki aya göre ise yüzde 8,6 azalmıştı.

Tüketici harcamaları konusunda araştırmalarıyla bilinen Check Index, 1 Mart-20 Mart döneminde Rusya’daki restoranlarda yapılan harcamaların bir önceki ayın aynı dönemine göre yüzde 20, fast food harcamalarının ise yüzde 11 düştüğünü açıkladı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img