spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiAvtovaz, Lada taleplerinde artış bekliyor

Avtovaz, Lada taleplerinde artış bekliyor

Rusya’nın yerli otomobil üreticisi Avtovaz’ın CEO’su Maksim Sokolov, ülkede Lada otomobillerine yönelik talebin önümüzdeki yıl 500 bin araca ulaşmasını beklediğini belirtti.

Sokolov, markanın bu kadar büyük hacimli talepleri karşılamak için bazı modelleri üretim planlarından çıkardıklarını vurgularken, “Otomotiv pazarında bu yılın en düşük seviyelerini gördük. Ancak kademeli bir talep toparlanması bekleniyor. Bunun için ithal bileşenleri karşılanamayan bazı modellerimizin üretimini durdurarak üretebileceğimiz modellere yöneldik” diye konuştu.

Avtovaz’ın  üretim hattında birkaç yeni ve güncellenmiş modelini piyasaya sürmeyi planladığını kaydeden Sokolov, bazı modellerin önemli bir bölümünün yabancı bileşenlerden oluştuğunu,  bu nedenle ithal ikamesi veya dost ülkelerde üretilen yedek parçaları aramak için zaman gerektiğini ifade etti.

Sokolov, daha önce, bileşenlerin tedarikindeki zorluklar nedeniyle şirketin Lada X-Ray’in yeniden üretimine başlamaktan vazgeçmek zorunda kaldığını söyledi.

Bu modelin Rusya’ya ithal edilmesi engellenen çok büyük bir dizi parça kullandığını belirten Avtovaz CEO’su,  tüm modellerin sorunsuz üretiminin 2023 yılının nisan ayında başlayabileceğini sözlerine ekledi.

Avtovaz ve Sanayi Bakanlığı tahminlerine göre 2023 yılında yerli otomobil Lada’ya olan talepler 500 bine, 2030 yılına kadar ise 1,5 milyona ulaşacak.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img