spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiSanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan ithal alkolde paralel ithalat teklifi geldi

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan ithal alkolde paralel ithalat teklifi geldi

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, alkollü içeceklerin paralel ithalat izni verilen ürünler listesine dahil edilmesini öngören taslağı hükümete sundu.

Taslak belgede ülkeye paralel ithalat mekanizması kapsamında Moet marka şampanya, Absolut marka votka, Hennessy marka konyak ve Jack Daniel’s marka viski dahil Rusya’ya tedariki sona eren alkollü içeceklerin getirilmesi teklif edilirken, listede Aperol, Bacardi, Baileys, Ballantine’s, Captain Morgan, Chivas, Finlandia, Gordon`s, Grey Goose, Hennessy, Jack Daniel`s gibi alkollü içecek markalarıyla birlikte Jagermeister, Jameson, Jim Beam Johnnie Walker, Olmeca, White Horse, William Lawson ve diğerlerinin de eklendiği kaydedildi.

Ukrayna’da askeri operasyonun başlamasının ardından yabancı alkol markaları Rusya pazarını terk ederken, Maliye Bakanlığı Perakende Şirketler Birliği’nin paralel ithalata alkollü içeceklerin dahil edilmesi önerisini sahte içkilerde artış riski nedeniyle reddetmişti.

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan Rus restoran sahipleri, Batı yaptırımları sonrası duran alkol ithalatı nedeniyle işletmelerin ithal alkol kıtlığı başladığını bildirdi.

Bunun yanında ithal alkolde yüzde 20 ila yüzde 50 oranlarında fiyat artışı meydana geldiğine de vurgu yapan Praktika şarap bar zinciri yönetici ortağı Mikhail Shcherbatykh, “İthal alkol şu an kritik bir durumda. Tüm pazarı kapsayacak bir kıtlık ve fiyatlarda keskin bir artış var” diye konuştu.

Restoranlarda alkol fiyatlarının ortalama olarak yüzde 20 arttığını açıklayana Moskova Restoran İşletmecileri Birliği Başkanı Sergey Mironov, ithal alkollü içecek fiyatlarının özellikle mart ayında keskin bir şekilde arttığını, ancak bazı ürünlerdeki fiyatların rubledeki istikrar sayesinde düştüğünü de ekledi.

Şarap fiyatlarının ise iki katına çıktıktan sonra giderek şimdi eski konumlarına dönmeye başladığını belirten Mironov, ancak viski gibi sert alkollü içeceklerin maliyetinin yüzde 30 ila 50 oranlarında arttıktan sonra düşmediğini söyledi.

Viski, armagnac, konyak, rom ve diğer sert ithal içkilerde yeni tedariklerin mümkün olmadığının altını çizen Mironov, bununla birlikte ithal üreticilerin de ürün satmayı reddetmesiyle bazı alkol markalarının restoranların menülerinden silinmeye başladığını sözlerine ekledi.

Jack Daniel’s siliniyor

Mironov, özellikle alkol distribütörü Brown-Forman şirketinin Jack Daniel’s burbonu ile Finlandiya votkası tedarikini durdurduğunu belirtirken, muhtemelen de Rusya’da uzun zaman bulunamayacağını söyledi.

Jack Daniel’s gibi Amerikan alkollerinin Rusya’ya tedariki, ABD’nin uyguladığı katı kısıtlamalar nedeniyle son bulurken, Avrupa menşeli içkilerdeki problemin ise daha çok lojistik nitelikte olduğunu vurgulayan uzmanlar, şarapta da aynı durumun geçerli olduğunu, bazı tedarikçilerin ithal şarapları Rusya’ya getirmediğini belirtiyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img