spot_img
10.7 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 8 Eylül 2022

Rusya’da dün neler oldu? 8 Eylül 2022

Dün, 8 Eylül 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Türkiye’nin Rusya’ya ihracatında tarihi zirveye ulaşıldı

Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonunun başladığı ilk zamanlarda siparişlerde gecikme ve aksamalar yaşansa da Türk ihracatçılarının çözüm odaklı yaklaşımlarıyla Türkiye-Rusya arasındaki ticaret artmaya devam ederken, Rusya’ya ağustos ayında aylık ihracat rekoru kırdı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin toplam ihracatı ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,1 artarak 21 milyar 340 milyon dolara yükselirken, Türkiye’nin Rusya’ya ihracatı, ağustos ayında 738 milyon 527 bin dolarla tüm zamanların en yüksek aylık rakamına ulaştı.

Türkiye’nin Rusya’ya dış satımı, bu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 87,2 artış gösterirken, Rusya’nın Türkiye’nin gerçekleştirdiği dış satımdaki payı da yüzde 3,5 oldu.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, 96 yaşında hayatını kaybetti

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth

ngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, 96 yaşında vefat etti. Kraliyet ailesinin Twitter hesabından yapılan açıklamada, Kraliçe Elizabeth’in, İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde hayatını kaybettiği belirtildi. Kraliçe Elizabeth’in ölümünün ardından sevenleri, Buckingham Sarayı’nın çevresinde toplanarak çiçek bıraktı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in hayatını kaybetmesi üzerine tahta geçen İngiltere Kralı 3. Charles’a taziye mesajı gönderdi.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Putin gönderdiği taziye mesajında 2. Elizabeth için en derin taziyelerini sunarak Birleşik Krallık’ın yakın tarihindeki en önemli olayların Kraliçe’nin adıyla ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olduğunu hatırlattı.

Onlarca yıl boyunca, 2. Elizabeth’in dünya sahnesinde otorite sahibi olduğunu, bunun yanı sıra tebaasının sevgisini ve saygısını haklı olarak yaşadığını kaydeden Putin, “Size bu ağır, telafisi imkansız kayıp karşısında güç ve sebat diliyorum. Kraliyet ailesinin üyelerine ve Büyük Britanya halkına destek ve içten taziyelerimi iletmenizi rica ederim.” ifadelerine yer verdi.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in ölümünün ardından 73 yaşındaki oğlu Charles tahta geçerek İngiltere Kralı oldu.

Mishustin: Rusya’nın petrol ve gaz gelirleri yüzde 50 arttı

Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, Batılı ülkelerin Rus enerji kaynaklarına yönelik kısıtlamalarına rağmen Rusya’nın enerji gelirlerinin yüzde 50 arttığını söyledi.

Lavrov, Nazizmi meşrulaştırmanın Avrupa’da normal hale geldiğini söyledi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna ve Baltık ülkeleri olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde tarihi çarpıtma ve Nazilerin suçlarını haklı çıkarma faaliyetlerinin normal bir hal aldığını söyledi.

Başkent Moskova’da 8-9 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Anti-Faşist Forumu’nda konuşan Lavrov, Rusya’nın Nazizm ile bağlantılı çirkin tezahürlerle uzlaşmaz bir şekilde mücadele etmeye devam edeceğini belirtti.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde 55 Türk mühendis göreve başladı

Akkuyu Nükleer AŞ Üretim ve İnşaat Organizasyon Direktörü Denis Sezemin, Rusya’daki eğitimlerini tamamlayan 55 Türk vatandaşı mühendisin Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde iş başı yaptıklarını belirterek, “Genç mühendisler, Akkuyu Nükleer ailesine katılarak teorik eğitimlerinin ardından sahada uygulamalı bilgi ve tecrübe edinecek.” dedi.

Rusya: Kabil’deki patlama Afganistan ile diyaloğu etkilemeyecek

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, başkent Kabil’de meydana gelen patlamanın, Afganistan ile diyaloğu etkilemeyeceğini söyledi.

Bunun DEAŞ terör örgütü tarafından düzenlendiğine işaret eden Zakharova, “Mevcut bilgilere göre, başka ülkelerine ait istihbarat servisi temsilcileri, bu provokasyonu yapan DEAŞ’a yardımcı olabildi.” ifadesini kullandı.

Rus turistlerin Baltık ülkeleri ve Polonya’ya girişleri 19 Eylül’den itibaren kısıtlanacak

Schengen vizesine sahip Rus vatandaşlarının 19 Eylül’den itibaren Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya’ya girişinin kısıtlanacağı bildirildi.

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, düzenlediği basın toplantısında “Letonya, Litvanya ve Polonya ile birlikte, turizm amaçlı seyahat etmek isteyen Rus vatandaşların girişine önemli ölçüde kota koymak istiyoruz.” dedi.

Kallas, kamyon şoförleri, diplomatlar ve insani nedenlerle seyahat edenler de dahil olmak üzere kısıtlama uygulanacağını kaydetti.

Kaja Kallas, daha önce Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Avrupa’yı ziyaret etmek insani bir hak değil, bir ayrıcalıktır.” ifadesini kullanmış, sözleri büyük tepki çekmişti.

Orban, AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarını eleştirdi

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Rusya-Ukrayna gerilimi ve Rusya’ya uygulanan yaptırımlardan dolayı Avrupa’da yeterli miktarda enerji olmayacağından korkulduğunu söyledi.

Başbakan Orban, yaptığı açıklamada, Avrupa Birliğinin (AB) Rusya’ya yönelik yaptırım politikasını sürdürdüğünü, ama şimdiye kadar bunda başarılı olamadığını belirtti.

Kudrin, Rusya ekonomisinin en zayıf noktasını açıkladı

Başkent Moskova’da düzenlenen Moskova Finans Forumu’nda konuşan Rusya ekonomisinin en zayıf noktasının hidrokarbonlara olan bağımlılığı olduğunu itiraf eden Rusya Sayıştay Başkanı Aleksey Kudrin, “Hidrokarbonlara karşı zayıflığımız, hala birçok kurumun etkinliğini azaltmaktadır. Rusya’nın bu zayıflıkla nasıl çalışacağını öğrenmesi gerekiyor” diye konuştu.

Rusya’da güncel yıllık enflasyon oranları açıklandı

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan “Mevcut fiyat durumu üzerine” raporuna göre, 30 Ağustos- 5 Eylül 2022 tarihleri arasında ülkedeki yıllık enflasyon yüzde 14,31’den yüzde 14,08’e geriledi.

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın 2025 yılına kadar sosyo-ekonomik kalkınma taslak raporuna göre, Rusya’da bu yılın sonunda enflasyon oranlarının yüzde 13,4 seviyesinde olması bekleniyor.

Mishustin’den yabancı yatırımcıların piyasalara erişimini kolaylaştırma çağrısı

Başkentte düzenlenen Moskova Finans Forumu’nda yaptığı konuşmada, yabancı yatırımcıların piyasalara daha kolay girebilmesi gerektiğini belirten Başbakan Mihail Mishustin, Rusya’ya yönelik benzeri görülmemiş yaptırımların ülkedeki finansal istikrarı baltalayamadığını, yaptırımları yaratanların ana hedeflerine ulaşamadığını vurguladı.

Rusya basınından kısa kısa

Maliye Bakan Yardımcısı Aleksey Moiseev, Rusya’nın yaptırımlar sonrası “zehirli” olarak nitelendirdiği yabancı para birimleri dolar ve Euro’nun yerini Çin yuanı ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dirheminin alacağını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Romanya’nın Moskova Büyükelçiliğinde çalışan bir diplomatı “istenmeyen kişi” ilan ettiğini açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, bugüne kadar Ukrayna’ya ait 293 uçak, 152 helikopter, 4 bin 863 tank ve zırhlı aracı yok ettiklerini bildirdi. Rus uçaklarının Mıkolayiv bölgesindeki Konstantinovka bölgesinde Ukrayna hava kuvvetlerine ait bir Su-25 model savaş uçağını düşürdüğünü aktaran Konaşenkov, Mıkolayiv-Krivorojskiy yönündeki saldırılarda bir gün içinde 190’dan fazla Ukrayna askerini etkisiz hale getirdiklerini belirtti.

10 Mart’ta Rusya’daki faaliyetlerini askıya aldığını açıklayan Amerikan plak şirketi Sony Music, en sonunda Rusya pazarından ayrılmaya karar verdi. Sony Music’in Rusya’daki şirketinin çalışanları ile birlikte eski direktörü Arina Dmitrieva tarafından oluşturulan yeni bir tüzel kişiliğin kontrolü altına gireceği öğrenildi.

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Apple’dan vazgeçemeyen Rusların yeni çıkan iPhone 14 telefonu yaptırımlara rağmen satın alabileceklerini söylerken, akıllı telefonların Rusya’ya paralel ithalat yoluyla geleceğini söyledi.

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsia), Güney ve Orta Rusya’daki bazı havaalanlarına uçuşlar için getirilen geçici kısıtlamanın 16 Eylül’e kadar uzatıldığını duyurdu.

24 Şubat’ta kapanan ve Avrupa’nın en yüksek, dünyanın ise en yüksek 15’inci mimari yapısı olan Ostankino TV Kulesi, 19 Eylül’de ziyaretçilere yeniden kapılarını açıyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img