spot_img
27.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRSPP: Faiz oranının düşürülmesi krediyi daha uygun hale getirmeyecek

RSPP: Faiz oranının düşürülmesi krediyi daha uygun hale getirmeyecek

Rusya Sanayici ve Girişimciler Birliği (RSPP) Mali Piyasalar Departmanı Müdürü Andrey Lisitsin, Merkez Bankası’nın faiz oranında yaptığı indirimin işletmeler için kredi mevcudiyeti üzerinde önemli bir etkisi olmayacağını söyledi.

Mevcut ortamda kredilerin çok sayıda şirket ve proje için önemli ölçüde daha uygun hale gelmesinin pek olası olmadığına işaret eden Lisitsin, bunun için bankalar üzerindeki Merkez Bankası baskısının önemli ölçüde azaltılması gerektiğini belirtti.

“Bankaların teminatsız kredi programlarında kredi maliyetini önemli ölçüde artırmadan uygulamalarına olanak tanıyacak Merkez Bankası ve rezerv gerekliliklerinin ayarlanması gerekmektedir” diyen Lisitsin, Rusya’ya dost ülkelerden Çin’de faiz oranlarının yüzde 3,7, Hindistan’da ise yüzde 4,9 olduğunu hatırlattı.

Lisitsin, Rusya’da faizlerin Çin ve Hindistan ile birbirine yakınlaşmasının Hindistan ve Çin’deki bankalarla karşılıklı swap hatlarının şartlarında iyileşmeye yol açabileceğini ve bunun da Doğu Asya bölgesiyle ilişkilerinde etkili bir parasal altyapı oluşturulmasına olanak sağlayabileceğini sözlerine ekledi.

Rusya Merkez Bankası, 22 Temmuz Cuma günü düzenlenen yönetim kurulu toplantısında kilit faiz oranını yüzde 9,5’ten yüzde 8’e indirmişti. 

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img