spot_img
24.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRus çelik üreticilerinde kriz derinleşiyor

Rus çelik üreticilerinde kriz derinleşiyor

Rusya’nın en büyük metal üreticilerinden Novolipetsk Demir ve Çelik Fabrikası’nın (NLMK) ana sahibi Vladimir Lisin, Batı pazarlarının kapanmasının yanı sıra lojistik zorluklar, pahalı navlun ve Asya pazarlarındaki çelik fazlası nedeniyle Rusya’nın metalurji ürün ihracatının mevcut durumda anlamsız hale geldiğini söyledi.

 Lipetsk Sanayici ve Girişimciler Birliği’nin yıllık toplantısında konuşan Lisin, metal ihracatının Batı yaptırımlarıyla keskin bir şekilde düştüğünü hatırlatarak, “Durum kolay değil. Meslektaşlarımız bu konuda zaten birçok açıklama yaptı. Tüm Rus metalurji endüstrisi için ihracatın sonuna gelindi. Mevcut Asya pazarları ve özellikle Çin’de çelik fazlası var. Lojistik ve navlun maliyetleri de çok yüksek olunca ihracatın bir anlamı kalmadı” diye konuştu.

Daha önce demir ve çelik ihracatlarının Rusya pazarında oynaklığın veya düşük fiyatların lokomotifi olduğunu, bu sayede piyasaların dengelendiğini söyleyen Lisin, şimdi ise durumun tam tersi yönde çalıştığını ifade etti.

Lisin, bugün Çin’in ürettiği ve ihracatını yaptığı çeliğin fiyatının neredeyse Rus çeliğinin üretim maliyeti seviyesinde olduğuna dikkat çekerken, “Bu durumda lojistiğin de arttığı Rus çeliğinde rekabet avantajının olmadığını itiraf etmemiz gerekiyor. Rusya iç pazarındaki aktivitede de bir düşüş var.  İhracatın kısıtlanması ile yüzde 40’lık çelik fazlası var. Bu hacimlerin yüzde 10 ila 15’ini kullanabiliriz, ancak diğer kısmını ne yapacağımızı kimse bilmiyor” ifadelerini kullandı.

Haziran ayı ortasında Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Viktor Yevtukhov, Rus makamlarının metal ürünlerin ihracatını sübvanse edeceğini duyurmuş, 2021’de yüksek fiyatlarla büyük karlar elde eden çelik üreticilerinden alınan vergilerin bugün ihracatı sona eren üreticilere iade edilmesi gerektiğini söylemişti.

Mart ayında Avrupa Birliği, Rusya’dan çelik ürünlerin ithalatını yasaklamıştı. Kısa bir süre sonra metalurji uzmanları, Rusya’nın yılda yaklaşık 4 milyon ton çelik ürününü doğuya yönlendirmek zorunda kalacağını, öte yandan ürünlerini en az yüzde 25 indirimle satmak zorunda kalacağını açıklamıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img