spot_img
10.7 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemHükümet, “Rusya’ya dost olmayan ülkeler” listesini genişletti

Hükümet, “Rusya’ya dost olmayan ülkeler” listesini genişletti

Mart ayında Rusya’ya yaptırım uygulayan ve destekleyen ülkelerin içinde bulunduğu “Rusya’ya dost olmayan ülkeler” listesi oluşturan hükümet, güncellediği listeye Yunanistan, Danimarka, Slovenya, Hırvatistan ve Slovakya’yı da ekledi.

Hükümetin basın servisi tarafından paylaşılan belgede, eklenen ülkelerin Rusya’daki büyükelçilik ve konsolosluklarının Rusya’da işe alabileceği çalışan sayısını sınırlarken, kurala göre Yunanistan için 34 kişi, Danimarka için 20, Slovakya içinse 16 kişilik yerel personel sınırı belirlendi.

Bununla birlikte listeye eklenen Slovenya ve Hırvatistan’ın artık diplomatik misyonlarında ve konsolosluk görevlerinde yerel personel istihdam edemeyeceği kaydedilen belge hakkında yapılan açıklamada, “Hükümet tarafından onaylanan liste nihai olmamakla birlikte, yabancı devletlerin yurtdışındaki Rus misyonlarına yönelik devam eden düşmanca eylemleri devam ettikçe genişletilecektir” ifadelerine yer verildi.

Rusya’ya dost olmayan ülkeler listesi, ilk kez geçen yılın mayıs ayında, Amerika Birleşik Devletleri ve Çekya’nın eklenmesiyle hazırlanmış, Ukrayna’ya askeri operasyonun başladığı şubat sonu ve mart ayıyla birlikte yaptırımlara katılan ülkelerin eklenmesiyle genişletilmişti.

Bugüne kadar 48 ülkenin “Rusya’ya dost olmayan ülkeler” listesinde yer aldığı kaydedilirken, bu ülkeler arasında Avustralya, Arnavutluk, Andora, İngiltere, tüm Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, İzlanda, Kanada, Lihtenştayn, Mikronezya, Monako, Yeni Zelanda, Norveç, Güney Kore, San Marino, Kuzey Makedonya, Singapur, ABD, Tayvan, Ukrayna, Karadağ, İsviçre ve Japonya yer alıyordu.

Listedeki ülkeleri temsil eden şirketlerin Rusya’dan sermaye çıkarabilmesi de yasaklanırken, ABD ve AB’nin yaptırımlarına katılmayan ve Rusya ile ticari ve diplomatik ilişkilerini sürdüren Türkiye ise bu listede bulunmuyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img