spot_img
18.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiNovak, Macaristan Dışişleri Bakanı ile ilave gaz tedariklerini görüştü

Novak, Macaristan Dışişleri Bakanı ile ilave gaz tedariklerini görüştü

Enerjiden sorumlu Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile ilave doğalgaz tedariklerini görüştü.

Rus hükümetinden yapılan açıklamada, Rusya Başbakan Yardımcısı Novak’ın Macaristan Dış Ticaret ve Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ile Rusya’nın doğalgaz arzını görüştüğü bildirilirken, “Macaristan, tamamen enerji ikmali güvenliğinin sağlanması için 700 milyon metreküp ilave doğal gaz alma kararını Rusya’ya bildirmiş, Rusya hükümeti, gerekli ilave gaz tedariki için çalışmalarına başlamıştır” ifadelerine yer verildi.

Macaristan Dışişleri Bakanı önümüzdeki aylar için ülkenin enerji arzının güvenliğini sağlamak için ilave gaz için Rusya’ya teklif sunduklarını bildirmiş, “Kaynaksız ve ek masrafsız bir şekilde Avrupa’da böyle bir miktarı, Rusya dışında kimseden almak mümkün değil” diye konuşmuştu.

Rusya hükümetinin basın servisi, Başbakan Yardımcısı Novak ile Szijjarto’nun aynı zamanda atom enerjisi alanı da dahil olmak üzere bir dizi enerji alanında işbirliğini masaya yatırdığını da vurgularken, Novak toplantıda yaptığı açıklamada, enerjinin iki ülke arasındaki ticari etkileşiminin merkezinde olmaya devam ettiğini, konuların devletler düzeyinde düzenli olarak tartışıldığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı, “Bugün, siyasi durum oldukça karmaşık, ancak ulusal çıkarlarını tutarlı bir şekilde savunan Macar hükümetinin konumunu takdir ediyoruz. Enerji alanı da dahil olmak üzere ilişkileri daha da geliştirmeye kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Macar bakanın ticaret ve ekonomik işbirliği ve endüstriyel işbirliği konularını görüştüğü Başbakan Yardımcısı Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov ile de bir araya geldiğini aktaran hükümet basın servisi, geçen yıl eylül ayında Macar gaz şirketi MVM’nin Gazprom ile toplam 4,5 milyar metreküp tedarik sağlayan iki uzun vadeli sözleşme imzaladığını hatırlatırken, Ukrayna’yı geçerek Sırbistan ve Avusturya üzerinden boru hatlarıyla gaz tedariki anlaşmasının 15 yıl için tasarlandığını ve uygulamanın başlamasından 10 yıl sonra gözden geçirilebileceğini ekledi.

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, bir gün önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile de görüşme gerçekleştirmişti.

Lavrov ile ortak basın toplantısında konuşan Szijjarto, Macaristan’ın enerji ikmali güvenliğinin sağlanması ve Ukrayna’daki savaşı görüşmek üzere Moskova’ya geldiğini ifade etti.

Normalde doğal gaz rezervlerinin yeterli olduğunu ancak içinde bulunulan anormal dönem nedeniyle enerji ikmallerinin güvenliğinin garanti altına alınması gerektiğini dile getiren Szijjarto, “Macaristan hükümeti, ülkenin tamamen enerji ikmali güvenliğinin sağlanması için 700 milyon metreküp ilave doğal gaz alma konusunda karar verdi” diye konuştu.

Talep derhal dikkate alınacak

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise Rus doğal gazının Macaristan’a ihracatına yönelik geçen yıl imzalanan uzun vadeli sözleşmeyi Moskova’nın tam olarak yerine getirdiğini vurgulayarak, “Bugün meslektaşlarımız, Macaristan hükümetinin bu yıl ek miktarda doğal gaz satın alma konusundaki ilgisini açıkladı. Bu talep derhal bildirilecek ve dikkate alınacaktır.” ifadelerini kullandı.

spot_img
spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img