spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiH&M, Rusya pazarından tamamen ayrılıyor

H&M, Rusya pazarından tamamen ayrılıyor

Bu yılın mart ayında Rusya’daki faaliyetlerini askıya alan Stockholm merkezli uluslararası perakende giyim firması Hennes & Mauritz (H&M), Rusya’dan tamamen ayrılma kararı aldı.

Şirketten yapılan açıklamada, mevcut operasyonel zorluklar ve geleceğin öngörülemezliği göz önüne alındığında, H&M grubunun Rusya’daki faaliyetlerine son verme kararı aldığı belirtildi.

Şirketin basın servisi tarafından paylaşılan mesajda, “Dikkatli bir değerlendirmeden sonra, mevcut durum göz önüne alındığında Rusya’daki işimize devam etmenin imkansız olduğunu düşünüyoruz. Bunun meslektaşlarımız üzerinde yaratacağı etkiden dolayı derin üzüntü duyuyor, tüm sıkı çalışmaları ve özverileri için onlara minnettarız. Ayrıca, müşterilerimize yıllar boyunca verdikleri destek için teşekkür etmek istiyoruz” ifadelerine yer veren H&M Group CEO’su Helena Helmersson, Rusya’daki işlerin kısıtlanması sürecinde depolarda kalan malları satmak için fiziksel mağazaların geçici olarak açık olacağını açıkladı.

Daha önce şirket, çarşamba günü yayınladığı mali raporunda, Mart 2022’den itibaren Rusya ve Belarus’da kapanan mağazaları nedeniyle 22 milyon dolardan fazla zarar elde ettiğini vurgularken, açıklamasında, “Bu pazarlar (Rusya ve Belarus) için yılın ilk çeyreğinde faaliyetlerin askıya alınmasıyla oluşan zarar 228 milyon İsveç kronu (yaklaşık 22 milyon dolar) olmuştur” ifadelerine yer vermişti.

Ukrayna’daki mağazalarının ise müşteri ve çalışanların güvenliği için zaten kapalı olduğunu aktaran şirket, geçtiğimiz yılın sonunda Rusya’da üretim için fabrika arayışına girdiği bilgisini paylaşmıştı.

Avrupa’nın en büyük ikinci giyim mağazası zincirinin sahibi olan H&M, 1947 yılında İsveç’te kuruldu. H&M markasına ek olarak şirket, COS, Monki, & Other Stories, Weekday, ARKET ve Afound markalarının yanı sıra H&M Home ev eşyası mağazaları zincirinin sahibi konumunda bulunuyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img