spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemPeskov’dan Tahran’daki Putin-Erdoğan zirvesi öncesi açıklama geldi

Peskov’dan Tahran’daki Putin-Erdoğan zirvesi öncesi açıklama geldi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla İran’ın başkenti Tahran’da yarın düzenlenecek üçlü görüşmelerdeki en önemli başlığın ne olacağını açıkladı.

İran Devlet Radyo ve Televizyonu’na verdiği röportajda, Putin’in İran ziyareti kapsamında Tahran’da katılacağı üçlü görüşmelerin merkezinde Suriye çözüm sürecinin yer alacağını söyleyen Peskov, “Rusya, İran ve Türkiye’nin Suriye’deki barış süreci için oluşturduğu ve şu anda Suriye’deki meselelerin çözümüne gerçekten katkıda bulunan tek uluslararası format olan bu toplantıların merkezinde Suriye’deki barış yer alacak” diye ekledi.

Peskov, Putin’in aynı zamanda İran ve Türkiye ile başta ticari ve ekonomik bağlar olmak üzere ikili ilişkileri de masaya yatıracağını söylerken, Rusya’nın hem İran hem de Türkiye ile siyasi diyaloğu sürdürme umutlarını ve ilişkilerin geliştirilmesi için mümkün olan tüm yöntemlerini tartışma fırsatına sahip olacağını vurguladı.

Peskov, açıklamasında, “Putin’in İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yüz yüze iki görüşmesi, aynı zamanda üç liderin de bir arada olacağı üçlü görüşmesi planlanıyor. Aynı zamanda İran’ın dini lideri olan Ali Hamaney Ali Hamaney’i de ziyaret edecek. Tahran Zirvesinde çok zengin bir diyalog olacağını umuyoruz” ifadelerine yer verdi.

Kremlin Sözcüsü, yaptırımlar sonrası Rusya ile İran arasında kapsamlı bir işbirliği anlaşması imzalanabileceğini de vurgularken, “Bu anlaşmanın bir an önce olmasını umuyoruz. Dışişleri Bakanımız Sayın Sergey Lavrov bir ay önce Tahran’daydı ve meslektaşıyla görüştü. İkili ilişkileri geliştirecek ve daha önce hazırlanan stratejik işbirliği anlaşma metni, haziran ortasında bize teslim edilmişti. Umarız buna dayanarak bakanlıklar arası koordinasyon sonucunda tarafımızca formüle edilen bu anlaşmanın metni imzalanacak” diye konuştu.

Peskov, 11 Temmuz’da  telefon görüşmesi gerçekleştiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 19 Temmuz’da Tahran’da bir araya geleceğini duyurmuştu.

 Erdoğan ve Putin en son Soçi’de 30 Eylül 2021’de görüşmüştü.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img