spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelMüstakil ev fiyatlarında en az yüzde 20 artış bekleniyor

Müstakil ev fiyatlarında en az yüzde 20 artış bekleniyor

Rusya’da İnşaat Bakanlığı ile Sanayi Bakanlığının geliştirdiği “az katlı inşaatta devlet standartları” projesinin müstakil ev fiyatlarında yüzde 20 ila 30 oranlarında artışa neden olacağı belirtildi.

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan uzmanlar, Rusya Sanayici ve Girişimciler Birliği’nin (RSPP) İnşaat Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret İnşaat Bakanlığı tarafından toplu konut ve müstakil konutlarda “Devlet Standartları (GOST)” getirmeyi planladığını aktarırken, getirilecek tek standart uygulamasının yapı malzemelerinin tasarımına ve üretim teknolojilerine yönelik olarak standartları da kapsayacağını vurguladı.

Öte yandan inşaat için devlet standardı (GOST) uygulamasının başlatılması nedeniyle özel konut fiyatlarının artacağı konusunda uyaran uzmanlar, müstakil gayrimenkullerin yüzde 20-30 oranlarında artabileceğini tahmin ediyor.

Ajans, inşaatta tek standart uygulamasının yapı malzemeleri ve projede ucuz ve alternatif seçenekleri azaltacağının düşünüldüğünü aktarırken, Müstakil Ev İnşaat ve Kalkınma Kulübü’nün başkanı Valery Lukinov’un açıklamalarına göre yasanın sadece toplu inşaatı etkileyeceği ifade edildi.

Rusya’nın en büyük emlak danışmanlık şirketlerinden Etazhi araştırmalarının sonuçları, geçen yıl Rusya’daki müstakil evlerin ortalama fiyatlarının yüzde 23 gibi rekor bir artış gösterdiğini ortaya çıkardı.

Etazhi müstakil gayrimenkul departmanı başkanı Anton Saukov, konu hakkında yaptığı açıklamada, son birkaç yılda inşaat malzemelerinin artan maliyetinin şehirlerdeki konut projelerinde toplu hammadde alımları sayesinde daha az yansıtıldığını vurgularken, “Ancak müstakil ev inşaatlarında gereken yapı malzemeleri toptan alınmadığı için bu yapılarda inşaat maliyetleri kitlesel konut inşaatlarından daha da fazla oldu” diye konuştu.

Bununla birlikte bazı şehirlerde inşaat maliyetlerinin artışıyla 50-65 metrekarelik daha küçük bir alana sahip dairelerin ortaya çıkmasına neden olduğunu aktaran Saukov, özellikle pandeminin başlangıcından itibaren müstakil evlere olan taleplerin sürdüğünü, bu durumun da fiyat artışlarının kaynağı olduğunu iletti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img