spot_img
27.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya'da tüm COVID kısıtlamaları iptal edildi

Rusya’da tüm COVID kısıtlamaları iptal edildi

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) tarafından yapılan açıklamada, COVID-19 nedeniyle halen yürürlükte olan tüm kısıtlamaların kaldırıldığı bildirildi.

Kurumun basın servisi tarafından paylaşılan açıklamada, “Epidemiyolojik sürecin yoğunluğunda devam eden azalma nedeniyle, belirli mekanlarda devam eden maske takma zorunluluğu, yeme-içme sektörüne getirilen gece saatlerinde faaliyet kısıtlamaları gibi uygulanan tüm COVID-19 kısıtlamaları askıya alınmıştır” ifadelerine yer verildi.

Son dört ayda Rusya’da COVID-19 vakalarında istikrarlı bir düşüş yaşandığına işaret eden Rospotrebnadzor, haftalık vaka oranlarının şubat ortasındaki maksimumdan bu yana 64 kattan fazla azaldığının altını çizerken, son zamanlarda tespit edilen vaka sayısının pandeminin başlangıcından bu yana en düşük seviyede olmaya devam ettiğini ekledi.

Kurum, coronavirüs vakalarının takip edileceğini belirtirken, gerek görüldüğünde askıya alınan COVID-19 kısıtlamalarının yeniden uygulanabileceğini de paylaştı.

Rusya Pandemi ile Mücadele Merkezi, bir gün önce ülkede tespit edilen COVID-19 vaka sayısının 3 bin 106 olduğunu aktarmıştı.

Yabancılar için Rusya’ya girişte PCR testi uygulaması sürüyor

Rusya hükümeti, pandeminin başlangıcıyla birlikte yabancı vatandaşların ülkeye girişinde uyguladığı COVID-19 kurallarına ilişkin tüm kısıtlamaları kaldırırken, ancak girişte PCR testi uygulamasının devam edeceğini vurguladı.

Hükümetin resmi internet sayfasında yer alan belgede, Rusya Federasyonu’na artık tüm ülkelerden yabancı vatandaşların hava ve deniz yoluyla herhangi bir sağlık kısıtlaması olmaksızın ülkeye girebileceği ifade edilirken, herhangi bir aşı sertifikasına gerek duyulmadığı, ancak Rusya’ya girişten en geç 48 saat önce yapılan PCR testi sonucunun sunulması gerekeceği açıklandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img