spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya'da imalat PMI yükselişte

Rusya’da imalat PMI yükselişte

Uluslararası finansal araştırma kuruluşu S&P Global’e bağlı analitik ajans IHS Markit tarafından yapılan yayınlanan verilere göre, Rusya’nın imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) haziran ayında 50,9 puana çıktı.

İmalat sektörünün Haziran 2022’deki ticari faaliyet endeksinin bir önceki ayda 50,8 puan olduğu hatırlatılan raporda, “Haziran ayında mevsimsellikten arındırılmış PMI endeksi 50,9 olmuştur. Mayıs ayında kaydedilen 50,8 puanla neredeyse aynı olmakla birlikte bu durum, Rusya’da imalat sektöründe hafif bir toparlanmaya işaret etmektedir ifadelerine yer verildi.

Analistler, haziranda Rus imalat sektöründe yeni siparişlerdeki artış nedeniyle üretim koşullarında hafif bir iyileşme olduğuna dikkat çekerken, ancak üretim hacimlerinin düşmeye devam ettiğini, aynı zamanda ithal hammadde maliyetlerindeki artış nedeniyle girdi fiyatlarının da yükseldiğini vurguluyor.

Raporda, PMI verisinde 50 puan ve üzeri değerlerin ekonomik aktivitede büyümeyi, 50 puanın altındaki değerlerin ise ekonomide daralmayı işaret ettiği de hatırlatıldı.

Türkiye

İstanbul Sanayi Odası (İSO) S&P Global tarafından derlenen haziran ayı imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi, haziranda 48,1’e gerileyerek, Türk imalat sektörünün performansında yavaşlamaya işaret etti.

Söz konusu yavaşlama 2020 yılının başındaki ilk coronavirüs dalgasından bu yana en belirgin düzeyde gerçekleşti. Böylece faaliyet koşulları üst üste dört ay ivme kaybı sergiledi

 Çin’de durum nasıl?

Çin’de imalat ve imalat dışı sektörlerdeki ekonomik etkinlik haziranda artarak şubattan bu yana ilk kez büyüme doğrultusuna girdi.

Ulusal İstatistik Bürosu (UIB) verilerine göre, imalat sektöründe ekonomik etkinliği ölçen imalat sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) haziran 50,2’ye yükseldi.

İmalat PMI endeksi, COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle çok sayıda işletmenin üretime ara vermek veya kısmi yürütmek zorunda kaldığı nisanda 2,1 puan azalarak 47,4’e gerilemişti. Bu, salgının başlangıcında üretim üzerindeki etkilerin ilk hissedildiği Şubat 2020’den bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedilmişti. Mayısta 2,2 puan artan endeks 49,6’ya çıkmıştı.

İmalat dışı PMI endeksi de mayısta 47,8 iken, haziranda 7,9 puan artarak 54,7’ye yükseldi

ABD

ABD’de imalat sanayi PMI 23 ayın en düşük seviyesine geriledi

ABD’de imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), haziranda aylık bazda 4,6 puan azalışla 52,4’e inerek 23 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Buna göre, imalat sanayi PMI, haziranda bir önceki aya kıyasla 4,6 puan azalarak 52,4 değerine düştü.

Bu dönemde 23 ayın en düşük seviyesine gerileyen endekse ilişkin piyasa beklentisi 56 değerini alması yönündeydi. İmalat sanayi büyümesindeki yavaşlamaya işaret eden endeks, mayısta 57 olmuştu.

ABD’de hizmet sektörü PMI de haziranda geçen aya göre 1,8 puan azalarak 51,6’ya indi.

Söz konusu dönemde 5 ayın en düşük seviyesine inen endeksin 53,5 değerinde gerçekleşmesi bekleniyordu. Hizmet sektörü PMI, mayısta 53,4 değerini almıştı.

İmalat ve hizmet sektörlerini kapsayan bileşik PMI ise haziranda aylık 2,4 puan azalarak 51,2 oldu.

Hizmet sektöründe olduğu gibi 5 ayın en düşük seviyesine gerileyen bileşik PMI, mayısta 53,6 olarak hesaplanmıştı.

Almanya

Alman ekonomisi ikinci çeyrek sonunda ivme kaybetti

Almanya’da, yüksek enflasyonun iç talep üzerinde baskı oluşturması ve ekonomik belirsizlik dolayısıyla bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) haziranda 51,3 puana geriledi.

Buna göre, Avrupa ekonomisinin lokomotif ülkesi Almanya’da mayısta 53,7 puan olan bileşik PMI, haziranda 51,3 puan olarak tespit edildi. Beklenti endeksin 53,1 puana gerilemesi yönündeydi.

Hizmet sektörü PMI mayısta 55’ten haziranda 52,4’e inerken, ülkede imalat sanayi PMI ise aynı dönemde 54,8’den 52’ye geriledi. İmalat sanayi PMI verisinin 54 puana gerileyeceği tahmin ediliyordu.

İmalat sanayi ve hizmet sektörü, Alman ekonomisinin 3’te 2’sinden fazlasını oluşturuyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img