spot_img
27.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMoskova’da KOBİ’lere uygun vergi rejimi başladı

Moskova’da KOBİ’lere uygun vergi rejimi başladı

Hükümet, Rusya’da küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) için Otomatik Basitleştirilmiş Vergilendirme Sistemi adı altında başkent Moskova dahil ülkenin belirli bölgelerinde denenen ve ilgi gören özel vergi rejimi uygulamasını 1 Temmuz’dan itibaren yeniden başlattı.

Yıllık geliri 60 milyon rubleyi geçmeyen küçük ve orta ölçekli işletmeler ve bireysel girişimcileri kapsayan özel vergi rejimi, en fazla beş çalışanı olan işletmelere sunulurken, 1 Temmuz itibariyle Moskova ile birlikte Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan, Moskova Bölgesi ve Kaluga’da uygulanmaya başladı.

 Hükümetin basın servisi tarafından yapılan açıklamada, 31 Aralık 2027’ye kadar sürecek programa katılacak işletmelerin çalışan maaşlarını sadece nakit dışı olarak ödemeleri gerekeceği vurgulanırken, diğer özel vergi rejimlerine dahil olmamaları gerektiği de eklendi.

Otomatik Basitleştirilmiş Vergilendirme Sistemi’ne geçiş yapan işletmelerin hem doğrudan tüzel kişi olarak hem de çalışanları için vergi bildirimi ve sigorta primleri ödenmesinden muaf tutulacağı belirtilirken, vergi rejimine katılacak kuruluşların kurumlar gelir vergisi, emlak vergisinden, bireysel girişimcilerin kişisel gelir vergisinden muaf olacağı da bildirildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 26 Şubat’ta Otomatik Basitleştirilmiş Vergilendirme Sistemi adı altında ilk başta ülkenin belirli bölgelerinde denenen ve ilgi gören özel bir vergi rejimini uzatarak yasalaştıran kararnameyi imzalamıştı.

Mart ayında Rusya Federal Vergi Dairesi (FNS) Kontrol Departmanı Başkan Yardımcısı Dmitry Akunov, Rusya’da serbest meslek sahibi vatandaşların sayısının 4,2 milyonu aştığını bildirmişti.

Akunov, ülkede serbest meslek sahibi vatandaşlar için özel vergi rejimi uygulandığını hatırlatarak, bu kategorideki çalışanlara sunulan uygun faizli vergi rejimi kapsamında mesleki gelir vergisi oranının yüzde 4 olduğunu, bu uygulamanın ilk başladığı dönemlerde ise vergi oranlarının yüzde 14 olduğunun altını çizdi.

FNS tarafından yapılan açıklamada, Rusya’da taksi, lojistik, bakım onarım, pazarlama ve IT alanlarında çalışan ve yasa gereği yıllık geliri 2,4 milyon rubleyi geçmeyen serbest meslek sahiplerinin yıllık sadece yüzde 4 vergi ödeme imkanına sahip oldukları da ifade edildi.

Bireysel girişimci (IP) olarak Vergi Dairesi’ne kayıt yaptıranlar ise mal veya hizmet satışından elde edilen gelirin yüzde 6’sını vergi olarak ödüyor.

Serbest meslek sahibi ve bireysel girişimci arasındaki fark

Rusya mevzuatlarına göre serbest meslek sahipleri, esnek ve düşük oranlı özel bir vergi rejimi kapsamında Mesleki Gelir Vergisi (NPT) ödeyebiliyor.

Maksimum geliri 2,4 milyon rubleyi geçmemesi gereken serbest meslek sahipleri, faaliyetleri sırasında sadece gelir elde ettiklerinde vergi ödemek zorundayken, vergi mevzuatına göre bireysel girişimci olarak kayıt olanlar ise gelir etmese dahi her ay vergi ödemek zorunda.

Bireysel girişimciler, sınırsız sayıda çalışanı işe alıp istihdam sağlayabilirken, öte yandan serbest meslek sahipleri faaliyetleri sırasında eleman alamıyor ve sözleşme imzalayamıyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img