spot_img
28.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiDolar şaha kalktı

Dolar şaha kalktı

Ruble karşısında büyük değer kaybederek 2015 yılı seviyelerini gören dolar, Merkez Bankası’nın yurtdışına bireysel ve şirketler arası para transferi limitlerini aylık 150 bin dolardan 1 milyon dolara yükseltmesiyle yüzde 7,7 artışla 21 Haziran’dan bu yana ilk kez 55 rublenin üstüne çıktı.

Bir önceki günü 51 ruble seviyesinde kapatan ABD doları, bugün Moskova Borsası’nda (MOEX) saat 16,16 itibariyle 4 ruble artışla 55,42’den işlem görmeye başladı.

Euro’da da yüzde 6,6 artış yaşanırken, Euro/Ruble paritesi 3,6 ruble yükselerek 57,24 rubleye ulaştı.

Merkez Bankası, bu hafta sonu (2-4 Temmuz) için belirlediği resmi döviz kurunu açıkladı

Merkez Bankası tarafından hafta sonu ve pazartesi günü için belirlenen resmi dolar kuru 1,2 ruble artışla 53,76 rubleye, Euro da 1,7 ruble artışla 56,35 rubleye yükseltildi.

Rusya Federasyonu Merkez Bankası, bir sonraki günler için geçerli resmi döviz kurlarını Moskova Borsası’ndaki (MOEX) döviz işlemlerindeki piyasa kurlarını kullanarak belirliyor.

Yakın zamanda açıklama yapan Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, güçlü bir rublenin ekonomi için riskler yarattığını belirterek Rus ürünleri dış pazarda rekabet edemeyecek hale getirdiğini söylemişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img