spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası, yurtdışına para transferi limitlerini artırmaya hazır

Merkez Bankası, yurtdışına para transferi limitlerini artırmaya hazır

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, ülkedeki işletmelerin tedarik zincirlerini yeniden inşa etmesi ve mevcut ekonomik koşullara uyum sağlamasını kolaylaştırmak için yurtdışına para transferi limitlerinin kısa zamanda kaldırılması gerektiğini bildirdi.

Rusya Sanayici ve Girişimciler Birliği (RSPP) Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Nabiullina, Merkez Bankası’nın mevcut kurallar gereği yurtdışına aylık 150 bin dolarlık para transferi limitlerini önemli ölçüde artırmaya hazır olduğunu vurgularken, “Hem bireyler için hem de tüzel kişiler için bu miktarı önemli ölçüde artırmaya hazırız. Bu limiti iptal etmeyi bile düşündük ama bunun için mevzuatın değiştirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Nabiullina, bu kararın özellikle işletmelerin tedarik zincirlerini yeniden inşa etmesi ve mevcut ekonomik koşullara uyum sağlamasını kolaylaştıracağına işaret ederken, havale limitlerinin serbestleştirilmesini hızlandırma gereğini de vurguladı.

8 Haziran’dan itibaren Rusya Merkez Bankası, bireylerin hükümet tarafından belirlenen “Rusya’ya dost ülkeler” listesinde bulunan ülkelere yurtdışı para transferlerinde limiti 50 bin dolardan 150 bin dolara yükseltmişti.

Düzenleyici, yaptırımları destekleyen ülkelere bağlı birey ve şirketler arasındaki para transferi limitine getirdiği kısıtlamaların sürdüğünü, yasakların 30 Eylül 2022 tarihine kadar geçerli olduğunu bildirmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img