spot_img
27.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMoody’s Rusya’yı "iflas etmiş ülke" olarak tanımladı

Moody’s Rusya’yı “iflas etmiş ülke” olarak tanımladı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, dış borcunu ödemediği iddia edilen Rusya’nın temerrüde düştüğünü bildirdi.

Moody’s’ten yapılan açıklamada, Rusya’nın borç yükümlülüklerini yerine getiremediği, tahvil yatırımcılarına 100 milyon dolarlık faiz ödemesini yapamadığı, bu nedenle de kredi derecelendirme kuruluşunun değerlendirmesine göre ülkenin “iflas etmiş ülke” olarak tanımlandığı bildirildi.

Açıklamada, “Geciken kupon ödemesi iflası oluşturur. Gelecekteki kupon ödemelerinde de temerrüde düşülmesi mümkün.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Rus hükümetinde yapılan açıklamada ise Rusya’nın döviz cinsinden tahvil faizi ödemelerini mayıs ayında yaptığı belirtilerek, ödemenin alıcıya teslim edilmemiş olmasının Rusya’nın problemi olmadığı belirtildi.

Rusya, en son döviz cinsinden borçların ödememesi nedeniyle 1918 yılında iflas etmişti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Moody’s, Fitch Ratings, Standard & Poor’s (S&P), Batılı ülkeler tarafından Rusya’ya karşı uygulanan ekonomik yaptırımlar nedeniyle Rusya’daki faaliyetlerini durdurma kararı almıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, ABD’li uluslararası finans dergisi Bloomberg’in yayınladığı “Rusya temerrüde düştü” haberini yasadışı olarak nitelendirdi.

Gazetecilerin katılımıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Peskov, Rusya’nın dış borç yükümlülüklerini yerine getirmediği iddialarının hukuka aykırı olduğunu vurgularken, “Bu haberler yasadışı çünkü buna karşılık gelen döviz ödemesi bu yılın mayıs ayında Maliye Bakanlığı tarafından gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Eurobond ödemeleri için gereken tüm şartları mayısta yerine getirdiğinin altını çizen Peskov, eurobond ve benzeri uzun vadeli tahvillerle ilgili uluslararası hizmet veren tahvil depolama şirketi Euroclear’ın bu parayı alıkoyması gerçeğinin artık Rusya’nın sorunu olmadığını ifade etti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img