spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiDünyaca ünlü asansör üreticisi Kone, Rusya kararını verdi

Dünyaca ünlü asansör üreticisi Kone, Rusya kararını verdi

Asansör ve yürüyen merdiven üretiminde uzmanlaşmış dev Fin şirketi Kone, daha önce faaliyetlerini askıya aldığı Rusya’daki işini yerel yönetime devredeceğini duyururken, devir işleminin tamamlanmasının ardından Rusya pazarından çıkacağını bildirdi.

Şirket tarafından yapılan resmî açıklamada, Rusya’daki tesislerinin faaliyetlerini sürdüreceği, aynı zamanda halihazırda yükümlülükleri gereği tüm projeleri tamamlamaya devam edeceği belirtilirken, “Kone, devir işleminin sona ereceği tarihe kadar Rusya’daki faaliyetine devam edecek, işlemlerin sona ermesiyle birlikte Kone markası ülkedeki varlığına son verecektir” ifadeleri kullanıldı.

Kone’nin Rusya pazarından ayrılmasıyla ülkedeki faaliyetlerini sürdürecek olan şirketin markadan bağımsız olarak faaliyet göstermeye başlayacağı vurgulanan açıklamada, şirketin farklı bir isme sahip olacağının da altı çizilirken, mesajda, “Rusya’ya Kone asansörlerinin ve yürüyen merdivenlerinin teslimatlarına devam etme planımız bulunmamaktadır. Yeni şirket, diğer üreticilerin ürünlerini tedarik etme olasılığı üzerinde yoğunlaşacaktır” ifadesine yer verdi.

SSCB döneminde 1935’te Rusya pazarına giren Kone’nin 2021 yılında gerçekleştirdiği yıllık satışları 10,5 milyar Euro’yu bulurken, şirket çalışanlarının sayısı dünya çapında 60 bin kişiye ulaşıyor.

Şirket temsilcilerine göre, Rusya’nın Ukrayna’da düzenlediği askeri operasyon ve sonrasındaki Batı yaptırımları, Kone’yi Rusya pazarını terk etmeye “zorladı”.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img