spot_img
21.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemTürkiye'de bir banka daha Mir kartlarını kabul etmeye başladı

Türkiye’de bir banka daha Mir kartlarını kabul etmeye başladı

İnterfax haber ajansı, Türkiye’de DenizBank’tan sonra Halkbank’ın da Rusya Merkez Bankasının VISA ve Mastercard’a rakip olarak çıkardığı alternatif kredi kartı sistemi MIR logolu kredi kartlarını kabul etmeye başladığını duyurdu.

Halihazırda Türkiye’de İş Bankası, Ziraat Bankası, VakıfBank ve  DenizBank’ta Rus kredi kartı MIR’in geçerli olduğunu yazan ajans, Halkbank’ın ülkede MIR kredi kartlarını kabul eden beşinci banka olduğunu kaydettiği haberinde, “Bundan böyle Halkbank ATM’lerinden nakit çekebilir ve Halkbank’a üye mağaza ve iş yerlerinde yapacağınız alışverişlerinizde ödeme yapabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan ödeme kartlarına hizmet veren bankaların kendi takdirlerine bağlı olarak uluslararası yaptırımlara tabi olan Rus bankaları tarafından verilen MIR logolu kartların hizmet koşullarını değiştirmeye karar verebilecekleri konusunda uyaran Interfax, uzmanların bu durumda MIR kartları ile yapılacak işlemlerin bloke edilmesini göz ardı etmediğini de aktarıyor.

Türkiye’de MIR kredi kartlarını kabul eden Ziraat Bankası, Vakıfbank ve İş Bankası gibi büyük Türk bankalarına mayıs itibariyle DenizBank eklenmişti.

DenizBank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Ayşenur Hıçkıran’ın açıklamalarına atıfta bulunulan haberde, bankanın Rusya’nın ulusal kart markası MIR logolu kredi kartlarını tüm üye iş yerleri ve ATM’lerinde kabul etmeye başladığı bildirildi.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Türk bankacılık sektöründeki kaynaklara dayandırdığı haberinde, Türkiye’deki turistik bölgelerdeki birçok kişinin MIR kartlarını kabul etmekle ilgilendiğini belirtirken, yaz sezonunda birkaç bankanın daha MIR sistemine entegrasyonunun gerçekleşebileceğinin altını çizdi.

Birlik, bununla birlikte alışveriş mağazalarında MIR kartlarını kabul eden POS cihazlarının yanında MIR işareti bulunan yapıştırmaların görüneceğini de ifade ederken Rus turistlerin mağazalarda Pos cihazlarına dikkatlice bakmalarını, MIR logosu veya Rus kredi kartını kabul eden banka logosunun olup olmadığını sormalarını tavsiye ediyor.

DenizBank’tan yapılan açıklamaya göre, özellikle turistlere hizmet veren esnaf ve işletmelerin gelir artışına katkı sunan entegrasyon ile DenizBank, 200 bini aşkın POS, 4 bin sanal POS ve 3 bin 500 ATM’de MIR kart ile Türkiye genelinde işlem yapma imkanı sunuyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img