spot_img
21.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiAvrupa'da doğalgaz fiyatları iki haftada yüzde 60 arttı

Avrupa’da doğalgaz fiyatları iki haftada yüzde 60 arttı

Rusya’dan Kuzey Akım yoluyla doğalgaz tedarikleri düşen Avrupa’da 8 Haziran’da 79,40 Euro’dan işlem gören doğalgazın megavatsaat fiyatı dün yüzde 60 artarak 127,17 Euro’ya yükseldi.

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğalgaz ticaret noktası TTF’de işlem gören temmuz vadeli gaz kontrat fiyatı, dün megavatsaat başına 124,60 Euro’dan güne başladı.

Avrupa’da 8 Haziran’da 79,40 Euro’dan işlem gören doğalgazın megavatsaat fiyatı, Rusya-Ukrayna geriliminin başlamasından bu yana son 4 ayın en düşük kapanış seviyesini gördü. Böylece, dün 127,17 Euro’ya çıkan doğalgazın megavatsaat fiyatı iki haftada yüzde 60 arttı.

Doğal gazın megavat fiyatı, 16 Haziran’da günü 124,36 Euro’dan tamamlayarak 31 Mart’tan bu yana en yüksek kapanış seviyesini görmüştü.

Doğalgaz fiyatlarındaki artışta, Rusya’nın Avrupa’ya gönderdiği doğal gaz miktarının düşmesi ve ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan Freeport LNG terminalinin yangın sebebiyle kapatılması etkili oldu.

Rus enerji şirketi Gazprom, 14 Haziran’da yaptığı açıklamada, Kuzey Akım hattı üzerinden Avrupa’ya gaz sevkiyatının 167 milyon metreküpten 100 milyon metreküpe düşürüldüğünü bildirmişti. Gazprom ayrıca, 16 Haziran itibarıyla hat üzerinden günlük 67 milyon metreküpe kadar doğal gaz sağlanabileceğini duyurmuştu.

Kuzey Akım, Yamal-Avrupa boru hattı ve Ukrayna’daki boru hatlarının yanı sıra Rus gazını Avrupa’ya taşıyan önemli hatlardan biri olarak bilinirken, şirketten daha önce yapılan açıklamada ise Yamal-Avrupa üzerinden sevkiyatların durdurulduğu, Ukrayna üzerinden sevkiyatların da yaklaşık yarı yarıya düştüğü belirtilmişti.

Alman Siemens şirketine bakım için gönderilen bazı teknik ekipmanların Kanada’nın yaptırımları nedeniyle henüz dönmediğine işaret eden Gazprom, Kuzey Akım boru hattı üzerinden Avrupa’ya doğalgaz sevkiyatının yüzde 33 daha düşeceği uyarısında bulunmuştu.

Almanya, Kanada’nın bu eylemlerine karşı tamir edilen boruların Rusya’ya tedariki için Kanada yönetimiyle müzakerelerini sürdürüyor.

Rus şirket ayrıca, rubleyle ödeme yapmayı reddettikleri gerekçesiyle daha önce Polonya, Bulgaristan, Danimarka, Finlandiya ve Hollanda’ya doğal gaz sevkiyatını durdurmuştu.

Küresel doğalgaz piyasalarını etkileyen diğer bir olay ise ABD’de 9 Haziran’da Teksas eyaletinde bulunan Freeport LNG terminalinde çıkan yangın sebebiyle tesisin en az 3 hafta süreyle kapatılacağı duyurusu olmuştu. Daha sonra yapılan açıklamada ise tesisin yıl sonundan önce açılamayacağı bildirilmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img