spot_img
21.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya, buğday ihracatına uygulanan vergiyi yükseltti

Rusya, buğday ihracatına uygulanan vergiyi yükseltti

Rusya Tarım Bakanlığı, Ukrayna ile yaşanan gerilimle küresel sorun haline gelen buğdayda ihracat vergisinin 22 Haziran’dan itibaren ton başına 131,6 dolardan 142 dolara yükseldiğini bildirdi.

Yeni vergilerin 28 Haziran’a kadar geçerli olacağını ekleyen bakanlık, arpa üzerindeki vergileri ton başına 92,8 dolardan 117,5 dolara çıkarken, mısırda da ton başına vergiyi 84 dolardan 86,5 dolara yükseltti.

Tarım Bakanlığı, ihracat vergilerinin Moskova Tahıl Borsası’nda listelenen ihracat sözleşme fiyatlarına dayalı fiyat göstergelerine göre haftalık olarak hesaplandığını, buğday üzerindeki verginin gerçekleştirilen ihracat fiyatı ile taban fiyat olarak belirlenen 200 dolar arasındaki farkın yüzde 70’i olarak kabul edildiğini aktarırken, arpa ve mısır için de benzer bir formülün ton başına 185 dolar taban fiyat dikkate alınarak uygulandığını hatırlattı.

Moskova Borsası’nda (MOEX) buğday fiyatları ton başına 399,4 dolardan işlem görürken, arpa fiyatı ton başına 325,5 dolar, mısır fiyatı ise ton başına 308,6 dolar olarak kaydedildi.

Rusya’nın tahıl üretimi rekora ulaşabilir

Ekonomi konulu hükümet toplantısında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede bu yıl tahıl hasadının 87 milyon tonu buğday olmak üzere 130 milyon tona ulaşabileceğini ve bunun Rusya tarihinde bir rekor olabileceğini söylerken, “Bu yıl iyi bir hasat bekleniyor. Uzmanların ön tahminlerine göre çok yüksek tahıl hasadına ulaşabiliriz. Eğer bu gerçekleşirse Rusya’nın tüm tarihinde bir rekor olacak” diye konuştu.

Tahminlerin tutması halinde Rusya’nın kendi gıda güvenliğini kolaylıkla sağlayacağını, aynı zamanda ülkenin ortakları için küresel pazara yönlendireceğini vurgulayan Putin, tahılın dünya gıda pazarları için çok önemli olduğunun altını çizdi.

Yakın zamanda açıklama yapan Rusya Tarım Bakanı Dmitry Patrushev, 2022’de Rusya’da tahıl hasadının geçen yılın seviyesini önemli ölçüde aşabileceğini belirtmiş, 2022-2022 tarım sezonunda Rusya’nın tahıl ihracatının 50 milyon tona ulaşabileceğini aktarmıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img