spot_img
21.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiEuro’dan şok değer kaybı

Euro’dan şok değer kaybı

Merkez Bankası’nın müdahalelerine rağmen ithalat hacimlerinin düşmesiyle birlikte büyük değer kaybını sürdüren Euro, bugün sabah itibariyle Moskova Borsası’ndaki (MOEX) döviz işlemlerinin başında 27 Mayıs 2015’ten bu yana ilk kez 56 rublenin altına düştü.

Borsaların açılışıyla birlikte Euro’nun 55,53 rubleye kadar gerilediği gözlemlenirken, saat 10.12 itibariyle ABD dolarında da 14 kopeek düşüş yaşanırken, dolar/ruble paritesi,2015’ten bu yana ilk kez 53,63 rubleyi gördü.

Uzmanlar, Rusya’nın ithalat hacimlerindeki düşüş nedeniyle talep görmeyen Euro ve doların kısa vadede yükseleceğini düşünmezken, yakın zamanda dolar kuru hakkında konuşan ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov, Rusya hükümetinin halihazırda dolar kurunun 70 ila 80 ruble bandına geri döndürmek için çalıştığını bildirmişti.

Brent petrolün varil fiyatı 109,33 dolar

Dün 116,25 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.50 itibarıyla kapanışa göre yüzde 4,64 düşüşle 109,33 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 104 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, ABD Başkanı Joe Biden’ın ülkedeki akaryakıt fiyatlarının düşürülmesi için harekete geçeceğine ilişkin haber akışı ve artan resesyon endişeleri etkili oldu.

ABD Başkanı Biden pazartesi günü, ülkede artan benzin fiyatlarıyla mücadelede federal benzin vergisi için geçici muafiyet ilan edebileceklerini, bu hafta sonuna kadar bu konuda bir karara varılacağını söyledi.

Biden geçen haftalarda yaptığı bir açıklamada da petrol şirketlerinin arz sıkıntısından yararlanarak karlarını artırdığını belirtmişti. Büyük petrol üreticilerinden ExxonMobil, Chevron, BP ve Shell’in de aralarında bulunduğu şirketlere bir mektup yazan Biden, artan benzin fiyatlarına karşı petrol şirketlerine üretimi artırma çağrısında bulunmuştu.

Chevron Üst Yöneticisi Mike Wirth ise dün Biden’a yönelik kaleme aldığı mektubunda eleştirileri reddederek petrol fiyatlarını aşağı çekmek ve arzı artırmak için yaklaşım değişikliği gerektiğini ifade etti.

ABD’de benzinde vergi indirimi için Biden’ın bugün harekete geçmesi beklenirken, artan resesyon endişesi de petrol fiyatlarını baskılamaya devam ediyor.

Uzmanlar, küresel ekonomik büyümeye ilişkin endişelere rağmen petrol talebinin toparlanmaya devam ettiği ve arzın talep büyümesinin gerisinde kalmasının beklendiğini ifade ediyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img