spot_img
21.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiTürk firması Martur, AvtoVAZ koltuklarının üretimini durduruyor

Türk firması Martur, AvtoVAZ koltuklarının üretimini durduruyor

Ulyanovsk Bölgesi Valisi Aleksey Russkih, otomotiv sektörü için koltuk üretiminde dünya çapında lider tedarikçilerden biri olan Türk fabrikası Martur’un Ulyanovsk’ta bulunan AvtoVAZ fabrikasında üretilen Renault otomobilleri için oto koltuklarının üretimini durdurduğunu söyledi.

“Dün, AvtoVAZ tarafından üretilen Renault otomobilleri için koltuk üreten Türk firması Martur’un Rusya pazarından ayrıldığına dair endişe verici bir mesaj aldık” diyen Russkih, Türk firmasının AvtoVAZ’ın bundan böyle Renault otomobilleri üretmeyecek olması nedeniyle bu kararı aldığının altını çizdi.

Gazetecilere konuşan Ulyanovsk Valisi, AvtoVAZ’ın yeni müdürü Maksim Sokolov ile Ulyanovsk işletmeleri ve otomobil fabrikası arasındaki işbirliği konularını görüştüğünü, avtoVAZ’ın üreteceği otomobillerde kullanılacak yeni bileşenler için tedarik kanalları alternatifleri üzerinde çalışıldığını aktardı.

Bursa merkezli otomotiv iç trim ve koltuk tedarikçisi Martur, Ocak 2016’da Ulyanovsk’taki fabrikasında Renault otomobilleri için oto koltukları üretimine başlamıştı.

Yakın zamanda Rusya’daki işini devreden dev Fransız otomobil üreticisi Renault’nun başkent Moskova’daki otomobil fabrikasının ismi, Sovyet zamanının en meşhur otomobil markası Moskvich olarak değiştirildi.

6 Mayıs’ta Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, dev Fransız otomobil üreticisi Renault’nun Rusya’daki tüm varlıklarının kamulaştırılarak Moskova Belediyesi’ne devredileceğini duyurmuştu.

Bakanlığın resmi Telegram hesabından yaptığı açıklamasında, imzalanan anlaşmalar neticesinde Renault Rusya hisselerinin Moskova Belediyesi’ne devredileceği, geri kalan hisselerinin ise Rus yerli otomobil üreticisi olan AvtoVAZ ve Sanayi Bakanlığına bağlı Rusya Devlet Araştırma Enstitüsü NAMI’ye verileceği ifade edildi.

Böylece, Renault’nun Rusya’daki varlıkları aşağıdaki şekilde dağıtıldı:

  • CJSC Renault Rusya’nın hisselerinin yüzde 100’ü Moskova Belediyesine ait olacak.
  • AvtoVAZ otomobil şirketinin hisselerinin yüzde 67,69’u Rusya Devlet Araştırma Enstitüsü NAMI’ye devredilerek Rusya Federasyonu’nun mülkü haline gelecek.
  • AvtoVAZ’ın kalan hisseleri Rusya devlet savunma sanayi şirketi Rostec’e ait olacak.

Rusya’da Renault araçlarının servis bakımını gerçekleştirecek olan AvtoVAZ’ın yerli Rus otomobili Lada model serisinin tamamını kendi tesislerinde üretmeye devam edeceği vurgulanan Sanayi Bakanlığı açıklamasında, Renault’nun AvtoVAZ’daki hisselerini 6 yıl içinde geri alma hakkına sahip olduğunun da altı çizildi.

Fransız otomobil üreticisi, AvtoVAZ’ın sahibi olan Rostec ile ortak girişimin hisselerinin neredeyse yüzde 68’ine sahip olurken, 23 Mart’ta Rusya’daki üretimin askıya alındığını duyurmuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img