spot_img
20.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 18 Haziran 2022

Rusya’da dün neler oldu? 18 Haziran 2022

Dün, 18 Haziran 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

TürkAkım’da gaz sevkiyatı planlanmış bakım nedeniyle geçici durdurulacak

Rus enerji şirketi Gazprom, planlanmış yıllık bakım nedeniyle TürkAkım doğalgaz boru hattından geçici olarak doğalgaz sevkiyatı yapılmayacağını bildirdi.

Gazprom’dan yapılan yazılı açıklamada, TürkAkım’ın planlanmış yıllık bakımının 21 ila 28 Haziran tarihlerinde yapılacağı belirtildi.

Bu nedenle, söz konusu tarihlerde TürkAkım’ın iki hattından da doğal gaz sevkiyatının yapılmayacağı bilgisine yer verilen açıklamada, “Gaz sevkiyatının durdurulması tüm taraflarla önceden koordine edilmiştir.” denildi.

Geçtiğimiz yıl Rus gazını Türkiye ve Avrupa’ya taşıyan TürkAkım doğalgaz boru hattında deniz kısmının 22-29 Haziran’da planlı bakım çalışması nedeniyle kapatıldığı bildirilmişti.

Reshetnikov, bu yıl enflasyonun yüzde 17,5’in önemli ölçüde altında olacağını söyledi

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, bu yıl sonunda meydana gelecek enflasyon oranlarının bakanlığın daha önce açıkladığı yüzde 17,5’lik tahmininden önemli ölçüde daha düşük olacağını söyledi.

Bu yıl 25’incisi düzenlenen St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nun (SPIEF) oturum aralarında gazetecilere konuşan Reshetnikov, mevcut enflasyonun yıl sonuna kadar çift haneli rakamlarda kalacağına emin olduklarını vurgularken, “Şu anda çift haneli kalacağına emin olduğumuzu söyleyebiliriz. Ancak yıl sonu göstergelerinin tahminlerimizden daha düşük olacağı aşikâr. Tüketici fiyatlarında art arda dördüncü hafta yükseliş yaşanmıyor. Bu da enflasyon oranlarının düşmeye devam edeceğine işaret ediyor” diye konuştu.

Yıllık bazda çift haneli rakamlarda seyredecek enflasyonda zirvenin yüzde 18 ile nisan sonunda yaşandığını, şimdi ise bu oranların yüzde 16,6’ya düştüğünü hatırlatan Ekonomik Kalkınma Bakanı, ülkenin enflasyonda yaşanan zirveyi bir daha görmeyeceğini, yıl sonuna kadar bu seviyelerin sürekli aşağıya ineceğini tahmin ettiklerini ifade etti.

Rus ulusal kredi kartı MIR’in pazar payı yüzde 35’e yükseldi

Rusya Merkez Bankasına bağlı Ulusal Kartla Ödeme Sistemi (NSPK) Başkanı Vladimir Komlev, uluslararası ödeme sistemleri VISA ve Mastercard’a rakip olarak 2015 yılında hizmete sunulan MIR’in ülkedeki tüm kredi kartıyla ödemelerdeki pazar payının yüzde son dört ay boyunca yüzde 32’den yüzde 35’e çıktığını söyledi.

Bu yılın ilk dört ayında yüzde 3’lük pazar payı büyümesi yaşanan MIR kredi kartlarında ciro bazında ise yaklaşık yüzde 24’ten yüzde 27’ye ulaşıldığına değinen Komlev, “Rakamlar oldukça hızlı büyüyor. Sonuçta Rusya’da kredi kartı pazarı çok olgun ve pazardaki boşluklara tahammül edemiyor.  Sadece dört ayda kaydedilen büyüme çok ciddi” ifadelerini kullandı.

Rusya,Ukrayna’ya ait Su-25 savaş uçağı ile Mi-24 helikopterini düşürdü

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Lugansk bölgesinde Ukrayna hava kuvvetlerine ait Su-25 savaş uçağı ile Donetsk bölgesinde Mi-24 askeri helikopteri düşürdüklerini söyledi.

Rus ordusunun Ukrayna’da sürdürdüğü askeri operasyona ilişkin açıklamalarda bulunan Konaşenkov, havadan ve karadan fırlatılan yüksek hassasiyetli füzelerle Donbass’taki Ukrayna askeri teçhizatları için kullanılan Kremençug ve Lisiçansk’taki akaryakıt deposu ve rafineri teknoloji tesislerini yok ettiklerini belirtirken, havadan fırlatılan yüksek hassasiyetli füzelerle Avdiyivka, Keramik, Jelannoye’de 4 adet Grad çok namlulu roketatar, Donetsk bölgesinde Lastoçkino, Oçeretino, Vodyanoye, Jelannoye yakınlarında 4 adet 155 milimetrelik M777 obüsün aralarında bulunduğu toplam 12 topçu bataryasının vurulduğunu ifade etti.

Rus hava muharebe taktik birliklerinin 62 askeri bölgeyi ateş altına aldığını kaydeden Konaşenkov, bu saldırılar sonucunda 160’tan fazla Ukraynalı milliyetçi güç ile bir Buk-M1 hava savunma füze sisteminin etkisiz hale getirildiğini dile getirdi.

Rosstat, ilk çeyrekte GSYH artış tahminini güncelledi

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat), Rusya’nın Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYH) tahminini sunduğu güncellenmiş raporunda, 2022’nin ilk çeyreği için GSYH büyümesine ilişkin ön tahminini geçen yılın aynı dönemine kıyasla yıllık bazda yüzde 3,5 olduğunu bildirdi.

Üretim yöntemiyle GSYH tahmini, 2022 yılının ilk çeyreğinde cari fiyatlarla 34 trilyon 629,2 milyar ruble olarak gerçekleşirken, GSYH deflatör endeksi 2021 yılının aynı dönemine göre yüzde 103,5 oldu.

İstatistik servisine göre, 2022’nin ilk çeyreğinde çoğu endüstrinin geçen yılın aynı dönemine kıyasla üretiminde artış yaşandığı kaydedilirken, diğer yandan 2021’in dördüncü çeyreğine kıyasla Rusya GSYH’sı yüzde 19,2 oranında azaldı.

Krasnodar’da otobüs kazası

Rusya’nın Krasnodar Bölgesi’nde öğrencilerin bulunduğu otobüsün kaza yaptığı bildirildi.Kazada 16 kişi yaralandı.

Premier Lig’de takım sayısı artırılabilir

Rusya Futbol Federasyonu, 20 Haziran’da Rusya Premier Ligi (RPL)  2023/2024 sezonu için ligde müzadele edecek takım sayısının 16’dan 18 kulübe genişleme olasılığını değerlendirecek.

Rusya basınından kısa kısa

Çeçen lider Ramzan Kadirov, Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’ne (KGAÖ) bağlı komşu ülkelerin bu zamana kadar Rusya’yı destekleyen hiçbir açıklama yapmadığını hatırlatarak, Rusya’nın bu örgütte yer almasının anlamsız olduğunu söyledi.

Şanghay’da bir petrol rafinerisinde büyük ölçekli yangın meydana geldi. Patlama sonucunda 1 kişi hayatını kaybetti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img