spot_img
20.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 15 Haziran 2022

Rusya’da dün neler oldu? 15 Haziran 2022

Dün, 15 Haziran 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

St. Petersburg Ekonomik Forumu (SPIEF) başladı

Rusya ile Batı ülkeleri arasında ekonomik ilişkileri güçlendiren ve milyarlarca dolarlık yeni anlaşmalara ev sahipliği yapan St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu (SPIEF), Rusya’ya karşı Batı yaptırımlarına rağmen 25’inci kez yeniden toplanıyor.

Dün başlayan ve 18 Haziran’a kadar sürecek olan SPIEF, düzenlendiği her yıl Rus ve yabancı şirketlerin trilyonlarca rublelik anlaşmalarına sahne olurken, yerli ve yabancı basın tarafından İsviçre’nin Davos kentindeki Dünya Ekonomik Forumu’na benzerliği nedeniyle “Rus Davos” olarak nitelendiriliyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 17 Haziran Cuma günü SPIEF’te konuşma yapacağı açıklandı.

Putin ve Çin Devlet Başkanı Cinping, Ukrayna’daki durumu görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, telefonla görüştüğü Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile Ukrayna’daki durumu ele aldı.

Kremlin Sarayı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Putin ve Şi telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Rusya ve Çin arasındaki ilişkilerin ele alındığı görüşmede, “Batı’nın gayrimeşru yaptırım politikası sonucu karmaşık hale gelen küresel ekonomideki durum dikkate alınarak” enerji, finans, sanayi, ulaştırma ve diğer alanlarda iş birliğinin genişletilmesi kararlaştırıldı.

İki ülkenin uluslararası arenadaki pozisyonlarının birbirine yakın olduğu belirtilen görüşmede, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ve BRICS platformu çerçevesinde ortak çalışmaların önemi vurgulandı.

Ukrayna’daki durumun ele alındığı görüşmede, Putin bu konuda değerlendirmelerde bulundu, Şi de “Rusya’nın, güvenliğine yönelik dış güçler tarafından oluşturulan tehditler karşısında temel ulusal çıkarlarını korumak için attığı adımların meşruiyetine” dikkati çekti.

Kremlin, Türkiye’nin Suriye’de planladığı operasyonu değerlendirdi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye’nin Suriye’de planladığı askeri operasyonun ülkede oluşturulmak istenen istikrara katkıda bulunacağına inanmadıklarını söyledi.

Ankara’nın Suriye’nin kuzeyindeki PYD, YPG örgütlerine yönelik operasyonu açıklaması hakkında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Peskov, Türkiye’nin gerçekleştirmek istediği operasyonun bu cumhuriyette istikrar ve güvenliğe katkıda bulunacağına inanmadıklarını vurgulayarak, “Bu özel harekatın Suriye Arap Cumhuriyeti’nin istikrar ve güvenliğine katkı sağlayacağına inanmıyoruz” diye konuştu.

Peskov: Her şey, Cenevre’deki Putin-Biden zirvesiyle başladı

Batı ile neredeyse sona eren ilişkiler hakkında değerlendirmede bulunan Peskov, ilişkilerdeki kopmanın geçtiğimiz yaz hissedilmeye başladığının altını çizdi.

16 Haziran’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden’ın İsviçre’nin Cenevre kentinde görüştüğünü hatırlatan Peskov, “Geçen yaz bu zirvede Rusya’nın Batı ile ilişkilerinde şu an yaşananların ilk belirtilerini hissetmeye başlamıştık. O zamanki diyalog bugünkünden pek farklı değildi. Dünya bunu o zaman zaten hissetmişti. Şimdi çok yoğun bir şekilde gördüğümüz bu durumun ilk belirtilerini çıplak gözle o zaman görebiliyorduk. Cenevre’de, şu anda meydana gelen tektonik değişikliklerin eşiğindeydik” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia

Nebenzia: Ukrayna’dan tahıl ihracatı için koridorlar oluşturulursa güvenli geçiş sağlarız

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, Ukrayna’dan tahıl ihracatı için koridorlar sağlanması durumunda güvenli geçiş sağlayacaklarını söyledi.

Gazetecilerin Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Ukrayna’nın Karadeniz yoluyla tahıl ihracatı yapabilmesi için mayınların temizlenmesine gerek olmadığı, güvenli hatlar açılabileceği ve Rusya’dan BM’nin planına yanıt bekledikleri” yönündeki açıklamasını sorması üzerine Nebenzia şunları kaydetti:

“Biz güvenli koridorlar kurulmasından sorumlu değiliz. Bu koridorlar oluşturulursa güvenli geçiş sağlarız. Koridorları oluşturmak için ya bölgenin Ukrayna’nın mayınlardan temizlenmesi gerek ya da bu koridorların mayınların etrafından geçmesi gerek.”

Türkiye, Ukrayna mayınlarının neden olduğu tahıl krizinin çözümü için “kırmızı hat” kurdu

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı, Rusya ile Ukrayna geriliminin neden olduğu tahıl krizinin çözümü için “kırmızı hat” diplomasisini hayata geçirdi.

Gıda yüklü gemilerin Ukrayna limanlarından çıkamaması nedeniyle, dünya genelinde hububat krizi yaşanıyor. Liman çevresine Kiev rejimi tarafından döşenen mayınlar ve çatışmaların sorunun çözümünü daha da zorlaştırdığı kaydedildi.

Akar’ın öncülüğünde, konuyu daha yakından ele almak ve sonuca ulaştırmak üzere savunma bakanlıklarından birer personelin görev yapacağı “kırmızı hat” oluşturuldu.

General rütbesinde olduğu öğrenilen görevliler, sorunun çözümü için Türkiye ile doğrudan iletişim kuruyor.

Milli Savunma Bakanı Akar, tahıl krizinin bir an önce sonlandırılmasını istediklerini belirterek, “Hem Rusya hem Ukrayna ile yoğun görüşme trafiğimiz var. İki tarafın bazı çekinceleri var. Biz de aradaki çekinceleri ortadan kaldırmak için çalışıyoruz. Bu konuda umutluyuz.” ifadelerini kullanmıştı.

Gazprom’un BDT dışı ülkelere gaz ihracatında büyük düşüş yaşanıyor

Rusya’nın ulusal enerji şirketi Gazprom, bu yılın ilk beş ayında Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) dışındaki ülkelere gaz ihracatının neredeyse yüzde 30 oranında azaldığını duyurdu.

2022 yılının ilk beş aylık sonuçlarını paylaşan Gazprom, 1 Ocak- 15 Haziran 2022 döneminde BDT dışı ülkelere gaz ihracatının 65,6 milyar metreküp olarak gerçekleştiğini açıklarken, geçen yılın aynı döneminde bu hacmin 26,7 milyar metreküp olduğunu, mevcut raporlama döneminde hacimlerde yüzde 28,9 düşüş yaşandığını vurguladı.

Astana süreci, Türkiye ve Rusya’nın garantörlüğünde devam ediyor

Suriye’de ateşkes ve çatışma süreçlerinin kontrol altına alınabilmesi açısından Türkiye ve Rusya’nın öncülüğünde başlatılan Astana süreci, siyasi ve insani meselelerin ele alındığı bir platform olarak işletilmeye devam ediyor.

Nur Sultan’da dün başlayan 18. Astana toplantısında Türkiye’yi Dışişleri Bakanlığı Suriye Genel Müdürü Büyükelçi Selçuk Ünal başkanlığındaki heyet temsil ederken, görüşmeye Rusya’dan Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, İran’dan Dışişleri Bakanı Siyasi İşler Danışmanı Ali Asgar Hacı başkanlığındaki heyetler katılıyor.

Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da Ocak 2017’de bir araya gelen Türk ve Rus yetkililer, Suriye krizine çözüm için “Astana formatlı” görüşmeleri başlattı.

Türkiye ve Rusya’nın öncülük ettiği toplantılarda daha sonra İran da garantör ülke olarak yerini aldı. Ürdün, Lübnan ve Irak gibi ülkelere gözlemci ülke statüsü verildi.

IKEA, Rusya’daki fabrikalarını satıyor

İsveçli perakende mobilya devi IKEA, Rusya’nın Leningrad Bölgesi ile birlikte Kirov ve Novgorod’da faaliyet gösteren dört mobilya fabrikasını satacağını duyurdu.

Şirketin resmi kamuoyu açıklamasında, IKEA’nın öngörülebilir gelecekte Rusya’da faaliyetlerine yeniden başlama fırsatı görmediği vurgulanırken, “Şirket, Rusya’daki personeli azaltacak, perakende mağazalarını kapalı tutmaya devam edecektir” ifadelerine yer verildi.

IKEA, bu kararın yaptırımlar nedeniyle iş süreçleri ve tedarik zincirlerindeki durumun kötüleşmesiyle açıklarken, ülkedeki iş hacminin azaltılacağını, aynı zamanda personel azaltımına da gidileceğini ekledi.

Gazprom, İtalyan ENI’ye gaz tedarikini yüzde 15 azalttı

Rusya’nın enerji şirketi Gazprom’un İtalyan enerji firması ENI’ye gaz akışını yüzde 15 azalttığı bildirildi.

AGI ajansına konuşan İtalyan enerji firması kaynakları, Gazprom’un bugün gaz arzında yaklaşık yüzde 15’lik kesintiye gittiğini teyit etti.

ENI kaynakları, kesintiye dair kendilerine bir gerekçe sunulmadığını ve durumun yakından izlendiğini kaydetti.

İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin dün İsrail’de mevkidaşı Naftali Bennett ile görüşmesinde enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi gündeme gelmişti. Bennett’in gaz konusunda İsrail’in AB’ye yardım edebileceğini dile getirdiği ve Draghi’nin de İsrail gazının Avrupa’ya taşınmasındaki arayışlardan bahsettiği basında yer almıştı.

Rusya basınından kısa kısa

Ukrayna’nın Kherson Bölgesi geçici idaresi, şehirdeki limanın çalışmaya devam ettiğini bildirdi. Limanın yeni başkanı Andrey Kharitonov oldu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Vladimir Zelensky’nin Rusya Federasyonu ile müzakere etmek zorunda kalacağını açıkladı. Rusya’nın da Avrupa’nın bir parçası olduğunun altını çizen Macron, “Bu müzakerelerde biz Avrupalılar da bu masada olacağız” diye konuştu.

Rusya’nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot’un Filo Departmanı genel müdürü, büyük ölçekli dolandırıcılık davasında tutuklandı.

Finlandiya Parlamentosu, hibrit tehditler durumunda Rusya Federasyonu ile sınırın kapatılması fikrini destekledi. Sınırların kapatılması, sığınma başvurularının da askıya alınması anlamına gelecek.

Ünlü Rus şarkıcı Filip Kirkorov, Leningrad Bölgesi’nde bir alışveriş ve eğlence merkezi inşa edecek. Projeye 1,7 milyar ruble yatırım yapılacağı tahmin edilirken, merkezin 14 ayda tamamlanması planlanıyor.

Eski Rus Milli Takım oyuncusu Aleksey Berezutsky, CSKA Moskova’nın teknik direktörlüğü görevinden ayrıldı. Onun yerine Soçi kulübünün eski teknik direktörü Vladimir Fedotov getirildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img