spot_img
26.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya’da inşaat şirketlerinin konut satışlarında yüzde 99’a varan düşüş kaydedildi

Rusya’da inşaat şirketlerinin konut satışlarında yüzde 99’a varan düşüş kaydedildi

Yeni konut sektöründeki araştırmalarıyla tanınan bnMap.pro araştırmalarına atıfta bulunan İzvestia gazetesi, nisan ayında Rus inşaat şirketlerinin yeni konut satışlarında yüzde 99’lara varan rekor düşüş kaydedildiğini bildirdi.

Batı yaptırımları sonrası keskin enflasyon artışı ve Merkez Bankası tarafından yükseltilen faiz oranları nedeniyle yeni konut satışlarında durgunluğun başladığını yazan gazete, Volgograd’da yeni konut satışlarının yüzde 99, Kazan’da yüzde 98 ve Ekaterinburg’da yüzde 90 oranlarında düşerek çöktüğünü ifade etti.

Başkent Moskova ve St. Petersburg’daki inşaat şirketlerinin bu düşüşten en az zararı gördüğü belirtilirken, Moskova’da yeni konut satışlarında yüzde 46, St. Petersburg’da yeni konut satışlarında yüzde 59 düşüş yaşandığı kaydedildi.

bnMap.pro uzmanları, aynı zamanda hane halkı gelirleri düşen Rusların konut alımlarında ipoteğe yönelmek zorunda kaldığını belirtirken, bazı bölhelerde ipotekli konut satışlarının yüzde 100’e ulaştığını söyledi.

İnşaat şirketi Glincom ticari direktörü Kristina Dudko, yeni konut satışlarındaki düşüşün tamamen ekonomik krizden kaynaklandığını vurgularken, “Vatandaşlar artık gayrimenkul gibi büyük alımlar yapmak istemiyor ve bu krizde yeni konut projelerinin bitmeyeceğinden korkuyor. Aynı zamanda yatırımcılar yükselen mevduat oranları nedeniyle gayrimenkul yatırımlarını durdurdu” diye konuştu.

Konut taleplerinin azalmasının bir diğer nedeninin konut kredisi oranlarındaki artış olduğunu aktaran gayrimenkul danışmanlık şirketi GGroup Asset Management’ın yönetici ortağı Evgeny Protopopov, buna ek olarak kriz sürecinde yetkililerin müteahhitlere inşaat kalitesi konusunda tanıdığı bazı imtiyazlar ve kalite kontrollerinin geçici olarak sona ermesinin Rusların inşaat halindeki konutları satın almaktan vaz geçirdiğini de ekledi.

Dudko, emlak piyasasındaki durumun önümüzdeki üç ay içinde değişmeyeceğine inandıklarının altını çizerken, “Kriz daha da kötüleşmezse, eylül ayında satış hacimleri artmaya başlayabilir. Ancak geçmiş yılların göstergelerinin beklenmemesi gerekir” ifadelerini kullandı.

 VSN Realty’nin CEO’su Yana Glazunova, devletin sunduğu tercihli ipoteklerde faizlerin düşürülmesinin haziran ayında yeni konutlara olan talebi artıracağını tahmin ederken, henüz inşaat firmalarının iflas riski olmadığını, ancak yeni konut üretiminin kesinlikle azalacağını söyledi.

Öte yandan Evgeny Protopopov, yeni konut piyasalarındaki taleplerin bu şekilde düşmeye devam etmesi durumunda, sonbahar veya yıl sonunda bölgelerdeki inşaat firmaları ve müteahhitler arasında iflas dalgasının başlayacağını sözlerine ekledi.

Equifax Kredi Bürosu tarafından yapılan açıklamada, nisan ayında Rus bankalarının verdiği konut kredisi hacminin mart ayına göre yüzde 77 azaldığı belirtilirken, ülkede toplam 130,5 milyar rublelik konut kredisi verildiği, mart ayında ise bu rakamın 529,3 milyar ruble olduğu vurgulanmıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img