spot_img
18 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiBütçeye aktarılan vergi gelirindeki büyüme yüzde 36’ya ulaştı

Bütçeye aktarılan vergi gelirindeki büyüme yüzde 36’ya ulaştı

Rusya Federal Vergi Servisi (FNS) tarafından yapılan açıklamada, Ocak-Nisan 2022 döneminde konsolide devlet bütçesine aktarılan vergi gelirlerinin yıllık bazda yüzde 36,2 artarak 11,9 trilyon rubleye ulaştığı ifade edildi.

Bu yılın ilk dört ayında vergilerle sağlanan federal bütçe gelirlerindeki büyümenin 2021 dönemine kıyasla yüzde 43,7’ye ulaştığı belirtilirken, ilk çeyrekte ise FNS tarafından bütçeye aktarılan vergi gelirleri Ocak-Mart 2021’e göre yüzde 39 artışla 8,27 trilyon rubleye ulaşmıştı.

Petrol ve gaz gelirleri hariç tutulduğunda vergilerden elde edilen bütçe gelirlerinin geçen yıla göre yüzde 29 artışla 6,09 trilyon rubleye ulaştığını aktaran FNS, ilk üç ayda federal bütçeye 4,85 trilyon ruble aktarıldığını da hatırlattı.

Uluslararası denetim ve danışmanlık ağı FinExpertiza, Rusya federal bütçesine mart ayında aktarılan vergi gelirlerinin yüksek enerji fiyatları sayesinde yıllık bazda yüzde 34,5 artışla 4,1 trilyon rubleye çıkarak yeni bir rekora ulaştığını açıklamıştı.

Vergi tahsilatlarındaki ana artış, ülkenin kilit petrol ve gaz bölgeleri olan Khanty-Mansiysk ve Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi’nde kaydedilirken, Khanty-Mansiysk Bölgesi’nin bütçeye aktardığı vergi gelirlerinin önceki yılın mart ayına göre 365,5 milyar ruble artış gösterdiği, Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi’nin vergi gelirlerinde ise 137,7 milyar ruble artış yaşandığı belirtildi.

İlk on sıralamasında ayrıca mart ayında 73,6 milyar ruble daha fazla vergi geliri aktaran St. Petersburg yer alırken, mart ayında önceki yılın aynı dönemine göre vergi geliri artışı Kemerovo Bölgesi’nde 58,1 milyar ruble, Perm Bölgesi’nde 44,5 milyar ruble, Irkutsk Bölgesi’nde 39,9 milyar ruble, Orenburg Bölgesi’nde ise 35,5 milyar ruble olarak gözlemlendi.

Federal bütçeye aktarılan vergi gelirlerindeki düşüş, mart ayında Rusya’daki bölgelerin beşte birinde gerçekleşirken, özellikle başkent Moskova’da vergi gelirleri 25,3 milyar ruble azaldı.

FinExpertiza, Batı yaptırımları en hızlı hisseden otomotiv endüstrisinin yaptırımlar nedeniyle zarar görmesi sonucu otomotiv sanayi şehri olan Kaluga’da 11,4 milyar rublelik vergi geliri kaybı yaşandığını vurgularken, diğer sanayi şehri olan Kaliningrad Bölgesi’nde bu düşüşün 5,8 milyar ruble olduğunu aktardı.

Mart ayında bütçeye aktarılan gelirlerde yüzde 34,4 ile en büyük pay ücretlerden kesilen vergiler olurken, 1,42 trilyon ruble vergi elde edildi.

Maden çıkarma vergisi (MET) yüzde 23,9 payla ikinci sırada yer alırken, KDV kesintilerinin federal bütçeye katkısı yüzde 19,8 ile 812 milyar rubleye yükseldi.

Petrol bölgeleri

Çalışmanın yazarları, Rusya’da vergi gelirlerinin büyük kısmının zengin maden kaynaklarına sahip bölgeler ve ekonomik olarak gelişmiş yerleşim merkezleri tarafından sağlandığının altını çizerken, Mart 2022’de vergi gelirlerindeki artışta aslan payının ülkenin ana petrol ve gaz bölgeleri tarafından sağlandığını aktardı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img