spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemDanimarka, Rus doğalgazını ruble olarak ödemeyi reddetti

Danimarka, Rus doğalgazını ruble olarak ödemeyi reddetti

Danimarkalı enerji şirketi Orsted, Rusya’dan aldığı doğalgazın ödemesini ruble olarak yapmayı reddederek Euro olarak ödemeye devam edeceğini açıkladı.

Rus doğalgaz şirketi Gazprom Export’un Orsted’in gaz tedariki için ruble olarak ödeme yapmasını talep etmeye devam ettiği belirtilen şirket açıklamasında, “Sözleşme kapsamında rubleyle ödemek için yasal bir yükümlülüğümüzün olmadığını ve bunu yapmayacağımızı defalarca Gazprom Export’a bildirdik. Son ödeme tarihi 31 Mayıs ve Orsted şirketi Euro olarak ödemeye devam edecek. Bu nedenle Gazprom Export’un Orsted’e gaz tedarikini durdurma riski bulunmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Danimarkalı şirket, gaz arzını kesmenin sözleşmenin ihlali olacağını vurgularken, aksi durumda Danimarka’nın Avrupa pazarından doğalgaz tedarik edeceğini kaydetti.

Nisan ayı sonunda Rusya’nın ulusal enerji şirketi Gazprom, rubleyle doğalgaz ödemelerini reddeden Polonya’nın Rus gazını ters akış yöntemiyle Almanya’dan satın almaya başladığını duyurmuştu.

Polonya’nın Almanya’dan günlük 30 milyon metreküp Rus gazı almaya başladığı ifade edilen Gazprom açıklamasında, ülkenin daha önce Gazprom ile yapılan sözleşme kapsamındaki gaz hacmini bu şekilde karşıladığı belirtildi.

Rus enerji şirketi Gazprom, rubleyle ödeme sistemine uymadıkları için Bulgaristan ve Polonya’ya doğalgaz sevkiyatını tümüyle durdurduğunu açıklamıştı.

Rusya’dan gaz almaya “sözde” son verdiğini ilan eden Polonya’nın İklim ve Çevre Bakanı Anna Moskwa, Rus doğal gazını ruble ile ödeyen ülkelerin cezalandırması gerektiğini ifade etmişti.

Macaristan, Avusturya ve Almanya’nın Rus yaptırımlarını engellediğin söyleyen Moskwa, bu ülkelerin Avrupa Komisyonu tarafından sorumlu tutulacağını umduğunu aktarmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 23 Mart’ta doğal gaz satışı ödemelerinde Rus rublesine geçme planını duyurmuştu.

Putin’in 31 Mart’ta imzaladığı kararname ile yürürlüğe giren yeni sisteme göre, Rus gazı alan ülkelerin, Gazprombank’tan hesap açmaları, ödemeleri bu bankaya yapmalarının ardından söz konusu fonlar Gazprombank tarafından Moskova Borsası’nda rubleye çevrilecek.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Gazprom’un tek taraflı olarak Avrupa’daki müşterilere gaz tedarikini durdurduğuna işaret ederek, bunun Rusya’nın doğal gazı bir şantaj aracı olarak kullanmaya yönelik girişimi olduğunu söyledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img