spot_img
15.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelMoskova Belediyesi’nden isim değiştirecek McDonald's’a destek

Moskova Belediyesi’nden isim değiştirecek McDonald’s’a destek

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, Rusya’daki işini yerel yatırımcılara devrederek faaliyetlerine son veren McDonald’s restoranlarının yeni marka altında çalışmalarına yeniden başlamasını destekleyeceklerini söyledi.

Gazetecilere konuşan Sobyanin, Ruslar tarafından sevilen restoranların alışılmış menülere sahip olacağını vurgularken, “McDonald’s, yeni ismiyle uygun fiyatlı restoran ağı olarak çalışmaya ve gelişmeye devam edecek. Moskova Belediyesi olarak yeni sahiplerine desteklerimizi esirgemeyeceğiz. Bu sayede mevcut fast food restoranlarını, işgücünü, geleneksel menüyü ve hizmet standartlarını koruyacaklar” ifadelerini kullandı.

 McDonald’s’ın Rusya’dan çıkışının Moskova sakinleri tarafından ilk başta bir “felaket” olarak tanımlandığını hatırlatan Sobyanin, daha sonra ise şirketin Rusya’daki tüm ürünlerinin neredeyse yüzde 98’inin Rus yerli üreticileri tarafından sağlandığı anlaşıldığında tam tersi görüşe sahip olunduğunu aktardı.

“Kendi tavuklarımız, köftelerimiz, ekmeğimiz, sebzelerimiz ve hepsini bir araya getirmek için paketleme teknolojimiz var” diyen Moskova Belediye Başkanı, McDonald’s’ın doğru bir karar vererek işini franchise ortaklarına sattığını, bu sayede istihdama ve yerli üreticilerin durumuna zarar vermediğini sözlerine ekledi.

15 Haziran’a kadar Rusya’daki restoranlarını yeni ismiyle açmayı planlayan dünyaca ünlü Amerikan fast food zinciri McDonald’s, 16 Mayıs’ta Rusya pazarından ayrılmaya karar verdiğini duyurmuştu.

Şirketin yayınladığı basın açıklamasında, McDonald’s’ın Rusya pazarından çekilmeye karar verdiği bildirilirken, Rusya’daki işinin satışına başladığı ifade edildi.

Rusya’da 32 yıldır faaliyet gösteren McDonald’s Corporation, Rusya pazarından çıktığını duyurarak ülkedeki işini satma sürecini başlatmıştır ifadelerine yer verilen ABD’li restoran zincirinin kamuoyu açıklamasında, Rusya’daki tüm restoranlarının satışa sunulacağı, yeni alıcının McDonald’s’ın marka, logo ve menüsünü kullanamayacağı da vurgulandı.

Rusya pazarından çıkmasına rağmen ülkede marka tescil haklarını korumayı planlayan McDonald’s’ın, Rusya’dan ayrılma kararıyla 1,2 ila 1,4 milyar dolar kaybedeceği tahmin ediliyor.

Başkent Moskova’da 250, toplamda ülkede 850 restoran ve 62 bin çalışana sahip olan McDonald’s, ülkedeki faaliyetlerini 14 Mart’ta askıya almıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img