spot_img
19.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası, hafta sonu döviz kurlarını belirledi

Merkez Bankası, hafta sonu döviz kurlarını belirledi

Rusya Merkez Bankası, perşembe günkü toplantısında politika faizlerini yüzde 11’e indirerek rublenin aşırı değerlenmesini durdurmasıyla yükselen ABD doları ve Euro’da, hafta sonu için belirlediği resmi döviz kurunu açıkladı.

Merkez Bankası tarafından hafta sonu ve pazartesi günü için belirlenen resmi dolar kuru, 4,35 ruble artışla 66,40 rubleye yükseltilirken, Euro da 4,99 ruble artışla 69,4353 rubleye yükseldi.

Rusya Federasyonu Merkez Bankası, bir sonraki günler için geçerli resmi döviz kurlarını Moskova Borsası’ndaki (MOEX) döviz işlemlerindeki piyasa kurlarını kullanarak belirliyor.

Yakın zamanda açıklama yapan Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, güçlü bir rublenin ekonomi için riskler yarattığını belirterek Rus ürünleri dış pazarda rekabet edemeyecek hale getirdiğini söylemişti.

Bakan, mevcut döviz kurunun ekonomi için problem teşkil ettiğini vurgularken, “Rublede reel efektif döviz kuru, son 5 yılda olduğundan yüzde 40 daha güçlü. Bu durumda ithalat kanallarını yeniden düzelten Rus üreticilerin için dış pazarda rekabet avantajı kalmıyor” diye konuştu.

Euro 11 Mayıs’tan bu yana ilk kez 71 rublenin üzerine çıktı

Rus rublesi, Rusya Merkez Bankası’nın politika faiz oranını yüzde 14’ten yüzde 11’e düşürme kararının ardından dolar ve Euro karşısında değer kaybetmeye başlarken, Moskova Borsası’ndaki (MOEX) döviz işlemlerinde yerel saatle 10.19’da Avrupa para birimi Euro, 11 Mayıs’tan bu yana ilk kez 71 rublenin üstüne çıktı.

ABD doları ise 66,59 rubleye yükselirken, saat 10.51 itibariyle Euro/Ruble paritesi 70,98, Dolar/Ruble paritesi ise 66,78’den işlem görmüştü.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img