spot_img
29 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 24 Mayıs 2022

Rusya’da dün neler oldu? 24 Mayıs 2022

Dün, 24 Mayıs 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Putin, küresel ekonomideki durumun hızla değiştiğini söyledi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptırımlar sonrasında küresel ekonomideki durumun çok hızlı bir şekilde değiştiğini belirtirken, Rus iş dünyasının değişikliklere uyum sağladığını söyledi.

Ulaşımla konulu hükümet toplantısında küresel ekonomiye adapte olan Rus iş dünyasının yaptırımlar sonrasında oluşan yeni koşullarda yeni tedarik noktaları bulduğunu vurgulayan Putin, “Dünya’daki ekonomik ilişkiler sisteminde durum hızla değişiyor. Hızla Bunu hepimiz görebiliyoruz. Rus iş dünyası bu değişikliklere uyum sağlayarak üretim ve lojistik zincirlerini yeniden inşa ediyor” diye konuştu.

Rusya’nın kendisine dost olan ülkelerden yabancı ortaklarıyla aktif olarak yeni bağlar kurduğunu söyleyen Rus lider, bununla birlikte lojistik için kilit rol oynayan ulaşım altyapısının geliştirilmesine yönelik planların iş dünyasının hızına yetişmesi için desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Şoygu, Ukrayna’daki askeri operasyonun neden bu kadar uzadığını açıkladı

Rusya ile birlikte Belarus, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ın üye olduğu Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün (KGAÖ) savunma bakanları zirvesinde konuşan Rusya Savunma Bakanı General Sergey Şoygu, Rus ordusunun Ukrayna’daki askeri operasyonunun neden bu kadar ağır ilerlediğini netleştirdi.

24 Şubat’ta başlatılan ve bugün üçüncü ayını dolduran askeri operasyonun sivillerin zarar görmemesi ve tahliyesi için kasıtlı olarak ağır ilerletildiğinin altını çizen Şoygu, “Titizlikle yürütülen operasyonlarda, çevredeki yerleşim birimlerinden sakinlerin çıkışları için sürekli ateşkes ilan ederek lokal insani koridorlar oluşturuyoruz. Bu elbette taarruz hızını yavaşlatıyor ancak sivil can kaybı olmaması için bilinçli olarak yapılıyor” ifadelerini kullandı.

NATO’nun Ukrayna’yı Rusya’ya düşman bir devlet haline getirerek Moskova üzerinde bir baskı aracı haline getirdiğini ifade eden Şoygu, “Kuzey Atlantik İttifakı sınırlarımıza yaklaşırken muharebe potansiyelini kat kat artırdı. Ukrayna’nın NATO’ya katılması, kendi topraklarında koalisyona ait askeri altyapısını konuşlandırması için çabalar yoğunlaştırıldı ve Ukrayna, Moskova’ya bir baskı aracı olarak kullanılmak için tamamen Rusya’ya düşman bir devlet haline getirildi” diye konuştu.

AB ve ABD’den Rusya’ya kınama

Avrupa’nın enerji güvenliği konusunda ortak açıklama yayımlayan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ile ABD, “Rusya’nın enerjiyle şantaj yapmasını” kınadı.

Rusya’nın Finlandiya’ya elektrik ve doğal gaz akışını kestiğine, Polonya ve Bulgaristan’a doğal gaz ihracatını durdurduğuna ve diğer Avrupa ülkelerine benzer tehditlerde bulunduğuna işaret edilen açıklamada, Rusya’nın Avrupa için “haksız ve kabul edilemez” eylemlerde bulunan güvenilmez bir enerji tedarikçisi olduğu belirtildi.

Açıklamada, tarafların Avrupa’nın enerji güvenliğini güçlendirme konusunda kararlı olduğunun altı çizilerek “AB Komisyonu ve ABD, Rusya’nın enerjiyle şantaj yapmasını kınıyor.” ifadesi kullanıldı.

Yunan gaz şirketleri doğalgazı ruble ile ödemeye başladı

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti, doğalgaz sektöründeki kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Rusya’dan doğalgaz ithal eden tüm Yunan şirketlerinin Gazprom’a ruble olarak ödeme yapmaya başladığını yazdı.

DEPA Commerce, Mytilineos, Prometheus Gas gibi üç dev Yunan doğalgaz dağıtım şirketinin Rus ulusal gaz şirketi Gazprom ile rubleyle ödeme koşulları konusunda anlaştığı gerçeğinin bir gün önce ortaya çıktığını aktaran ajans, kaynaklardan alınan bilgiye göre Yunan şirketlerin Gazprombank üzerinden ruble hesabı açtığını, ödemeleri rubleye çevirme ve bir hesaptan diğerine aktarmanın iki iş günü sürdüğünü açıkladı.

Gazprom, 23 Mayıs’ta Yunanistan’a gaz arzı konusunda Yunan gaz dağıtım şirketi DEPA ile anlaştığını duyurmuş, anlaşma çerçevesinde DEPA’nın Rusya’dan yıllık 2 milyar metreküp almaya devam edeceğini paylaşmıştı.

Rusya’da “Tanrı” ve “Kilise” kelimeleri büyük harfle yazılacak

Rusya’da parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi, daha önce Kırım Senatörü Olga Koviditi tarafından önerilen “Tanrı” ve “Kilise” kelimelerinin büyük harfle yazılması teklifini kabul etti.

Federasyon Konseyi’ne sunulan yasa tasarısında, tek tanrılı dinlerde yer alan Tanrı adıyla birlikte Allah, Rab, Yaratıcı, Yüce, Kurtarıcı, İsa, Kutsal Ruh, Kutsal Üçlü, Tanrı’nın Annesi, Yehova, Cennet ve Kilise tabirlerinin ilk harfinin büyük harfle yazılması yer alıyor.

Daha önce Rusya Eğitim Bakanlığı resmi internet portalı yasal bilgi sitesinde “Rusça yazımın temel kurallarının onaylanması üzerine” bir karar taslağı yayınlamış, kararla ilgili konuşan Rusya Eğitim Bakanı Sergey Kravtsov, Rusça yazım kurallarına ilişkin yeni taslakta dini kelimelerin yazılışında “Tanrı” kelimesiyle birlikte diğer ilahi değer taşıyan isimlerin büyük harfle yazılmasının tavsiye edildiğini söylemişti.

Mariupol limanı, mayınlardan temizlendi

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın Mariupol şehrinde bulunan limandaki tüm mayınların temizlendiğini açıkladı.Bakanlığın verilerine göre liman ve çevresinde 12 binden fazla patlayıcı mayın etkisiz hale getirildi.

Dolar, Mart 2018’den bu yana ilk kez 57 rublenin altına düştü

Merkez Bankası tarafından Rusya’da ihracatçılar için getirilen döviz kazançlarının yüzde 80’inin rubleye çevrilmesi zorunluluğu sonrası sürekli değer kaybeden ABD doları, Moskova Borsası’nın (MOEX) dünkü açılışında Mart 2018’den bu yana ilk kez 57 rublenin altına geriledi.

24 Mayıs’ta yerel saatle 10.06’da borsalarda 56,61 rubleden işlem görmeye başlayan dolar, 2018’in mart ayından bu yana en düşüş seviyelere gerilerken, Euro ise 71 kopeek düşerek 59,39 rubleden işlem görmeye başladı.

Volodin, Ukrayna’nın ABD’den 40 milyar dolarlık yardımın tamamını alamayacağını söyledi

Rusya’da parlamentonun alt kanadı Devlet Duması’nın başkanı Vyaçeslav Volodin, ABD’nin Ukrayna’ya yardım için ayırdığı 40 milyar doların yalnızca yüzde 15’inin Ukrayna halkına tahsis edileceğini belirtirken, öte yandan Ukrayna’nın bu paranın tamamını borç olarak ödemek zorunda kalacağını söyledi.

Kişisel Telegram hesabında ABD’nin Ukrayna için onayladığı 40 milyar dolarlık yardım hakkında açıklama yapan Volodin, “Ukrayna’ya bu yardımdan tahsis edilen miktarın sadece yüzde 15’i gidecek. Bu miktarın yüzde 35’i ABD Silahlı Kuvvetlerini finanse etmek için ayrılacak. Yüzde 45,2’sinin ise Ukrayna’ya değil, bölgedeki diğer ülkelerin askeri altyapısının geliştirilmesine harcanması planlanıyor. Yüzde 4,8’i ise sığınmacılara yardım ve faaliyetlerine yeniden başlaması için ABD’nin Kiev büyükelçiliği ve diğer diplomatik misyonlara destek için kullanılacak” diye konuştu.

Uluslararası haber ajansı Reuters, bu miktarın 9 milyar dolarının Ukrayna’ya ekonomik yardıma, 6 milyar dolarının eğitim ve silahlandırma dahil güvenlik yardımına, 8,7 milyar dolarının ise Ukrayna’ya gönderilen askeri teçhizatın ikmaline gönderileceğini yazmış, 3,9 milyar doların ise ABD Avrupa Komutanlığı operasyonlarına gideceğini açıklamıştı.

Bu paradan küresel gıda güvenliği için 5 milyar dolar ayıran ABD, Ukraynalı mültecilere yardım için 900 milyon dolar ayırmış, ABD Senatosu’nda yardımı onaylayanlar arasından bulunan senatör Mitch McConnell, yardım paketinin Odessa limanını açmaya yardımcı olması gerektiğini söylemişti.

Duma, Rusya’da çalışan BDT vatandaşlarının çifte emeklilik anlaşmasını iptal etti

Rusya’da parlamentonu alt kanadı Devlet Dumasu, Bağımsız Devletler Topluluğu’na (BDT) üye ülkelerin vatandaşları için emeklilik haklarının Rusya’da garanti edilmesine ilişkin anlaşmayı iptal etti.

Rusya’nın BDT üyesi ortaklarıyla emeklilik hesaplanması üzerinde yeni ikili anlaşmalar üzerinde çalışmaya başlarken, emekli olmaya hak kazanacak çalışanların vatandaşı olduğu ülkelerin her biri, yaş haddinden emekli olanların kendi topraklarında verdiği hizmet süresi için emekli maaşı ödeyecek.

Rusya’nın güneyine uçuş kısıtlamaları 31 Mayıs’a kadar uzatıldı

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsia), Güney ve Orta Rusya’daki bazı havaalanlarına uçuşların geçici kısıtlanmasının 31 Mayıs’a kadar uzatıldığını duyurdu.

Sözü edilen havaalanları arasında Anapa, Belgorod, Bryansk, Voronej, Gelendcik, Krasnodar, Kursk, Lipetsk, Rostov-na-Donu, Simferopol ve Elista havalimanları yer alıyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img